Typická pláž v Acapulcu. FOTO - ARCHÍV |
Traja muži v aute však už tú gýčovitú krásu zapadajúceho slnka nikdy neocenia. Len neďaleko od rušných pláží a luxusných hotelov v Acapulcu pätica vrahov s automatickými puškami do nového Volkswagenu Jetta vystrelila desiatky guliek. Vodič mal okolo seba, stále bezpečnostný pás, ale polovica jeho hlavy už bola preč. O motíve nie sú žiadne pochybnosti. "Je to obchod s drogami," hovorí starosta prímorského letoviska Félix Salgado. "Traja ľudia prišli o život pri slávnych popravách v štýle narko."
Od minulého roku Acapulco zažíva priam explóziu drogového násila, ktoré prispieva k pomalému úpadku mesta. Pláže sa zmenili v oblastiach najviac zasiahnutých mestskou zločinnosťou v Mexiku. Len za január bolo v zápase medzi kartelom z Mexického zálivu a drogovým kápom číslo jeden Joaquínom Guzmánom o trasy pre pašovanie kokaínu zabitých 11 ľudí. Miestni začínajú panikáriť. "Mesto zomiera," vyhlásil učiteľ Enrique Barcenas na jednom zo zhromaždení proti násiliu.
Acapulco, ktoré sa rozkladá pozdĺž podkovovitého zálivu a teploty tu počas roka len málokedy klesnú pod 30 stupňov Celzia, patrilo k prvým medzinárodným plážovým rezortom na svete a svojho času aj k tým najatraktívnejším.
Teraz sa hotely rozpadávajú a Acapulco zaostáva za modernejšími mexickými súpermi Cancúnom, Ixtapom a Puertom Vallartom, rovnako aj za Thajskom či Karibikom.
V posledných desiatich rokoch populácia prudko vzrástla hlavne v chudobnejších obydliach na vrchoch obklopujúcich záliv. Oficiálne žije v Acapulcu 700-tisíc ľudí, avšak podľa miestnych počet obyvateľov presahuje 1,2 milióna.
Starosta pripúšťa, že zber mestského odpadu sa rúca a morské dno v zálive je posiate odpadkami, ktoré voda spláchne v období dažďov, alebo ich do mora odhadzujú bezohľadní turisti. Guerrerský guvernér vlani pripustil, že dokonca splašky prenikali do vôd zálivu z poškodených potrubí.
Mexickí bezpečnostní experti v januári označili Acapulco za piate najhoršie mesto čo do počtu zločinov - ukazovateľ je dokonca horší než v hlavnom meste Mexiku, ktoré samo o sebe patrí k najnebezpečnejším metropolám na svete.
Pašeráci drog stále viac využívajú zátoky a jaskyne v blízkom okolí, kam dopravujú kokaín z Kolumbie. Napriek zhoršujúcemu sa obrazu tohto letoviska väčšina turistov nikdy na vlastnej koži nezažila násilný incident. V hoteloch na druhom konci zálivu sú chránení aj pred odpadkami a znečistením.
Hlavnými návštevníkmi sa stali mexickí turisti po tom, čo bola začiatkom 90. rokov vybudovaná diaľnica do hlavného mesta. A mnohé hotely a reštaurácie sa spoliehajú práve na domácu klientelu.
Slávni útesoví skokani, ktorí sa zo skaly vrhajú do mora viac než z tridsaťmetrovej výšky niekoľkokrát denne, aby sa svojimi výkonmi vysmiali smrti, na chudobnom konci mesta hovoria, že časy sú ťažké, pretože peniaze míňajúci hostia cestujú inde. (čtk, reuters)