Grécki zdravotníci na pláži pri meste Stavros zbierali mŕtve labute. FOTO - REUTERS |
Mŕtve labute našli v troch regiónoch na juhu krajiny: Puglia, Kalábria a Messina na Sicílii.
Nebezpečný vírus vtáčej chrípky sa tak opäť objavil v Európskej únii. Jediný potvrdený prípad na území únie bol vo Veľkej Británii. Vtedy išlo o papagája dovezeného z Južnej Afriky. Divoké labute sú vážnejšia správa.
Vírus zabíjal labute aj v ďalších južanských štátoch. Našli ich na severe Grécka blízko mesta Solún a v bulharských močiaroch pri hraniciach s Rumunskom. Smrtiacu vzorku včera objavili aj u labute, ktorú našli pri slovinskom Maribore, necelých 10 kilometrov od hranice s Rakúskom. Vo východnej Európe je mrazivá zima, desaťtisíce vtákov sa preto snažia nájsť útočisko vo vlhkých biotopoch na juhu kontinentu.
Žiadna z týchto krajín zatiaľ nemá správy, že sa chrípkou nakazili aj ľudia. "Nemyslím, že máme v Taliansku zvyk variť labute, a potom ich jesť," snažil sa vtipkovať taliansky minister zdravotníctva Francesco Storace. Pre istotu vyzval obyvateľov, aby sa nedotýkali mŕtvych vtákov a okamžite informovali úrady.
Na miestach, kde našli mŕtve labute, vznikli v okruhu desiatich kilometrov rizikové zóny. Hydinu nemôžu presúvať a zakázaný je aj vývoz mäsa, okrem výrobkov, ktoré prešli prísnou kontrolou. Platí tiež zákaz lovu divého vtáctva.
Bulharská polícia oznámila, že chce vystrieľať divoké psy a líšky, ktoré môžu chorobu rozšíriť medzi ostatné vtáky. Nové podozrenia sa objavili aj v delte Dunaja v Rumunsku. V tamojších močiaroch je jedno z najväčších hniezdisk sťahovavých vtákov v Európe. Vírus H5N1 tam našli po prvý raz vlani v októbri.
Choroba sa rýchlo šíri aj v africkej Nigérii. Nakazili sa dve malé deti. Úrady začali hydinu vo veľkom zabíjať, usmrtili vyše 100-tisíc kusov. Cez víkend zomreli v Indonézii na vtáčiu chrípku ďalšie tri osoby. Ochoreniu podľahli dve mladé ženy a muž, ktorý pracoval na trhu s hydinou. Počet obetí v krajine stúpol už na 19.
Hrozbou celosvetovej pandémie sa zaoberali aj ministri financií G8 na stretnutí v Moskve. Vyzvali bohaté štáty, aby pomohli chudobnejším pri boji s vírusom.
Vtáčia chrípka doteraz na celom svete zabila 92 ľudí, obete prišli väčšinou do kontaktu s nakazenou hydinou. Epidemiológovia sa obávajú, že vírus zmutuje tak, že bude ľahko prenosný a spôsobí globálnu pandémiu. Zomrieť by mohli milióny ľudí, najmä v rozvojových krajinách.
(hud, reuters, čtk)