Poloha: Biele Karpaty - severovýchodná časť (Vršatské bradlá). Východiskový bod: Vršatské Podhradie, zastávka SAD, parkovisko. Cieľový bod: Červený Kameň, zastávka SAD, parkovisko. Časový rozvrh: Vršatské Podhradie - hrad Vršatec 1/4 h - Vršatské Podhradie 1/4 h - Chotuč 1/2 h - Červený Kameň 3/4 h - Červenokamenské bradlo 1/4 h - Červený Kameň 1/4 h. Spolu: 2 1/4 h. Prevýšenie: 444 m. Náročnosť: Krátka nenáročná a prechádzková trasa po dobre označenom náučnom chodníku s 10 zastávkami. Orientačne je bezproblémová, len v doline pod sedlom Chotuč si treba dať väčší pozor na odbočku z modrého turistického chodníka. Relatívne veľké prevýšenie by nemalo spôsobovať ťažkosti vďaka vysokej polohe východiskovej obce Vršatské Podhradie.
Základná trasa: Na krátky, ale pekný výlet sa vydáme z obce Vršatské Podhradie (650 m). V porovnaní s inými obcami v Bielych Karpatoch leží v relatívne vysokej nadmorskej výške, ktorá ponúka krásne výhľady na Považie. Fascinujúcu kulisu obce vytvára skalná hradba Vršatských bradiel. Dostaneme sa k nim po ceste, ktorá sa dlhou serpentínou šplhá nad dedinu. Tento úsek trasy označujú modré turistické značky (2692).
Po asfaltovej ceste pôjdeme po rázcestie pod hradom Vršatec situované do úzkej štrbiny medzi dvoma skupinami skál. Odbočíme doľava na strmý chodník, ktorý vedie k hradu Vršatec (805 m). Najprv sa zastavíme pri dolnom hrade, z ktorého je obmedzený výhľad na západ. O čosi vyššie stoja zvyšky horného hradu.
Hrad Vršatec vznikol v 13. storočí ako strážna vojenská pevnosť. Patril kráľovi a neskôr rodu Vršatských. Na ruinu ho v roku 1706 premenili cisárski vojaci. Za účasť majiteľov hradu v povstaní proti Habsburgovcom ho vyhodili do povetria. Od hradu sa po rovnakej trase vrátime najprv na rázcestie a neskôr do Vršatského Podhradia (650 m). V obci odbočíme na križovatke povyše hostinca doľava na bočnú ulicu, ktorá sa za posledným domom mení na poľnú cestu. Bez väčších stúpaní a klesaní prídeme pohodlne do sedla Chotuč (618 m).
Sprava do sedla so smerovníkom vedie zelená turistická trasa, ktorá sa začína v Pruskom. My sledujeme modrú turistickú značku, po ktorej zídeme dolinou. Poniže informačného panela č. 7 z nej odbočíme doľava. Ak by sme odbočku minuli, nič sa nestane, pretože aj modro značkovaný turistický chodník vedie do cieľa výletu v Červenom Kameni.
Náučný chodník odbočuje na úpätie skaliek Javorníky a pokračuje po mierne sa zvažujúcej lúke. Chodník sa napája na žlto značkovaný turistický chodník (8588), ktorý vedie do Červeného Kameňa (361 m). Pred nami je len krátky výstup k bizarnému Červenokamenskému bradlu (460 m). Tento 45 m vysoký skalný monolit je symbolom obce, ktorej dal i meno. Výlet skončíme v obci Červený Kameň (361 m).
(Turistický sprievodca Biele Karpaty - Bílé Karpaty z edície S batohom po Slovensku)
View Kam na túru in a larger map