SME

Sydney láka študentov z celého sveta

Najväčšie mesto Austrálie Sydney s takmer štyrmi miliónmi ľudí, čo predstavuje až jednu pätinu populácie celého kontinentu, je pre našinca najvhodnejším miestom, kam sa u protinožcov vybrať za štúdiom.

Pohľad na centrum mesta z lode. FOTO - AUTOR

Najväčšie mesto Austrálie Sydney s takmer štyrmi miliónmi ľudí, čo predstavuje až jednu pätinu populácie celého kontinentu, je pre našinca najvhodnejším miestom, kam sa u protinožcov vybrať za štúdiom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Multikultúrne Sydney s najpočetnejšou čínskou menšinou, ktorá je taká obrovská, že sa hádam ani nedá nazvať menšinou, je križovatkou národov celého sveta. Keď sme sem v apríli prileteli, neverili sme vlastným očiam, koľko Ázijcov sme stretali v uliciach centra mesta. Okrem Číňanov je v Sydney veľa Japoncov, Kórejčanov, Thajčanov či Malajcov, ktorých kuchyne rozvoniavajú vari na každej významnejšej ulici. Pravda, v tomto smere nemožno nespomenúť výraznú tureckú, taliansku či indickú kulinársku enklávu.

SkryťVypnúť reklamu

Najvhodnejšie sú college

Do Austrálie príde ročne za štúdiom z celého sveta až vyše 150-tisíc študentov. Najdostupnejšie školy pre študentov z Európy sú college, čo sa týka jazyka i financií. Pri porovnaní s naším školským systémom sú odborným nadstavbovým štúdiom, ktoré nasleduje po strednej škole, a diplom z college spravidla pomôže, ak študent pokračuje na univerzite v Austrálii.

College zväčša ponúkajú štúdium ekonomického zamerania, cestovného ruchu, starostlivosti o dieťa či informačné technológie. Stoja okolo 5-tisíc austrálskych dolárov na rok a zo začiatku študentom pomôžu zdokonaliť sa v angličtine, ak to je potrebné.

Kurzy sú dva až štyri dni do týždňa, štúdium je flexibilné, zväčša je na výber ranné i večerné. Treba dodržiavať 80-percentnú dochádzku, do ktorej sa zarátava i samoštúdium. K bežnému vybaveniu všetkých škôl patrí kuchyňa i počítačová miestnosť.

SkryťVypnúť reklamu

Viac času zaberú jazykovky

Naši študenti sa často prihlasujú aj na špeciálne jazykové školy, zväčša na štyri až sedem mesiacov. Ponúkajú širokú škálu kurzov pre začiatočníkov i pokročilých. Ich výsledkom sú cambridgeské certifikáty. Výučba trvá päť plných dní v týždni a platí sa približne trojnásobne viac ako za rovnaké obdobie na college.

Univerzity stoja okolo 15- až 17-tisíc austrálskych dolárov ročne a okrem toho treba absolvovať náročný jazykový test IELTS (platný je aj na Novom Zélande, v Kanade a vo Veľkej Británii) pozostávajúci zo štyroch častí - čítanie, písanie, počúvanie a interview.

Slovenský záujemca môže študovať aj na strednej škole (tzv. high school), ktoré ako všetky ostatné typy škôl existujú na štátnej i súkromnej báze. Pravda, jazyková znalosť pri žiadosti o štúdium na strednej škole musí byť podstatne lepšia ako pri snahe dostať sa na college, ktoré stačí zaplatiť a následne získať študentské víza. Univerzity ani stredné školy však Slováci príliš nenavštevujú.

SkryťVypnúť reklamu

Po víza treba ísť do Viedne

Najjednoduchším spôsobom, ako sa dostať do Austrálie, je využiť služby agentúr. Nakontaktovať na školu sa dá aj priamo cez internet a potom osobne navštíviť ambasádu vo Viedni. Hoci veľvyslanectvo je aj v Budapešti, slovenským občanom služby neposkytuje. V Bratislave a Prahe austrálska ambasáda nie je.

Vybavenie víz môže trvať aj dva mesiace. Vstupom Slovenska do Európskej únie sa však situácia našich žiadateľov podstatne zjednodušila, nachádzame sa už v druhom stupni v rámci austrálskeho "koša rizikovosti krajín". V prvom sú krajiny ako Nemecko či Veľká Británia.

Týždenne len 20 hodín práce

Na pracovné víza slovenskí občania nárok nemajú, dostať sa k nim dá dlhším pobytom v Austrálii a získaním štatútu "stála rezidentúra". Na študijný pobyt treba študentské víza, ktoré popri škole každého oprávňujú pracovať 20 hodín týždenne, počas prázdnin neobmedzene. Prázdniny sú štyrikrát ročne, dokopy zväčša 12 týždňov, čo závisí od jednotlivých škôl.

SkryťVypnúť reklamu

Ak má študent šťastie, prácu nájde už do týždňa. Zväčša si však na lepšiu príležitosť treba počkať dlhšie. Najčastejším zamestnaním je pomocník v kuchyni (umývač riadu), čašník či upratovanie kancelárií. Mnohí z našich študentov sa uplatnili v pekárni, ručnej autoumyvárni, ako predavači či pomocníci na stavbe.

Víza sa dajú predĺžiť priamo v Sydney, resp. na cestovanie sa dajú získať turistické víza. Študentské víza dostane každý presne podľa dĺžky trvania kurzu, ktoré sa na college volia v rozpätí od troch mesiacov do dvoch rokov.

Druhým najväčším nákladom pre slovenského študenta je letenka. Sydney je vzdialené 17-tisíc kilometrov. Najlacnejšia spiatočná letenka vyjde záujemcu do 26 rokov okolo 35-tisíc korún, pravda, táto možnosť platí len pre návrat do jedného roka. Jednosmerný lístok vyjde minimálne na 25-tisíc. Získanie víz stojí okolo 10-tisíc korún.

SkryťVypnúť reklamu

Lode sú súčasťou MHD

Všetko ostatné závisí na jednotlivcovi. Bývanie vyjde najmenej na 50 dolárov na týždeň, pravda, museli by ste sa uspokojiť so staršou menšou izbou, v ktorej s vami budú bývať ďalší dvaja ľudia. Alebo si zaplatíte 150 dolárov za bývanie v izbe osamote. Zvoliť si môžete i tzv. homestay, taktiež drahší spôsob bývania, ale viac sa zdokonalíte v angličtine, lebo ste v dennom kontakte s austrálskou rodinou. V tomto prípade máte postarané aj o stravu.

Bývať v centre je výhodné z hľadiska dopravy a vyjde to o čosi drahšie. Predmestia sa totiž tiahnu 40 kilometrov na všetky smery, jedine na východ nie, pobrežie Pacifiku je vzdialené päť kilometrov.

Ak si vyberiete bývanie v niektorom z predmestí, do centra sa dostanete autobusom, vlakom, ktorý nie je typickým metrom, pod zemou premáva len v rámci centra. Lode sú tiež súčasťou mestskej hromadnej dopravy. Sú výhodným riešením vzhľadom na dlhý a úzky záliv oddeľujúci sever a juh mesta. Týždenný kombinovaný lístok na všetky druhy dopravy stojí od 30 do 50 dolárov v závislosti od vzdialenosti vášho bydliska od centra.

SkryťVypnúť reklamu

Stále teplo, ale chladnejšie more

Životný štýl domácich je citeľne pomalší ako u nás, i keď to prvý pohľad na rušné ulice mesta v čase dopravnej špičky neprezrádza. Výraz "celoročné leto", ako klímu v Sydney nazval Jaroslav Pullman, popradský rodák vo vedení MEGT Institute, nie je ďaleko od pravdy. Decembrové až februárové teploty niektoré dni aj nad 40 stupňov v tieni a ranné 25-stupňové teplúčko je v chladnejšom júni až auguste vystriedané priemernými 20-stupňovými maximami a okolo 7-stupňovými minimálnymi teplotami, ktoré vo vzdialenejších častiach od mora túto zimu málokedy klesli pod nulu. Ak, tak len slabo.

Pacifik však neponúkne taký teplý kúpeľ ako napríklad Jadran či Stredozemné more, jeho teplota sa v sydneyských zálivoch vyšplhá najviac na 22 stupňov. Ale už v tisíc kilometrov severne vzdialenom Brisbane je voda v lete aj o päť stupňov teplejšia. Zatiaľ čo v južnejšom Melbourne má až o tri menej.

SkryťVypnúť reklamu

Rekreačný šport je súčasťou mesta

Veľké vlny sú rajom pre surferov, ktorí praktizujú svoj obľúbený šport aj v zime v neoprénových oblekoch. Austrálčania majú rovnako ako Angličania veľmi radi kone a kriket. Intenzívne sledovaná je aj liga v rugby a austrálskom futbale, ktorý je podstatne iný, než náš futbal (soccer). Tomu však austrálski reprezentanti spravili postupom na majstrovstvá sveta do Nemecka veľkú reklamu.

V Sydney je dostatok príležitostí ako stráviť voľný čas rekreačným športovaním. V početných rozľahlých parkoch sa dá behať, korčuľovať, zacvičiť si i zahrať futbal, v mori a množstve bazénov plávať. Basketbal sa rovnako ako u nás dá hrať na mnohých miestach zadarmo. Za tenis a za posilňovňu treba zaplatiť nemalé peniaze. Rovnako za kino i divadlo.

SkryťVypnúť reklamu

Obrovské Sydney ponúka veľa. Stačí prísť a vyskúšať. Hoci si finančne príliš nepolepšíte, vrátite sa domov obohatený o nekonečnú skúsenosť. Ak sa vám zapáči a uchytíte sa v jazyku, postupom času si dokážete nájsť i dôstojnejšiu prácu.

Odborné školy

Central College Aspect MEGT Holmes College APM Kent College ACTH Management Jazykové školy

Milton College ACE ACL Universal College GEOS Sydney College of English V Sydney nejazdí klasické metro, vlakový servis CityRail v drvivej väčšine premáva po povrchu.

Jedna z najznámejších mestských pláží Coogee.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 163
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 462
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 274
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 146
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 816
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 720
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 097
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 387
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Soňa Fröhlichová: Bazilej (Basel, Bâle) je pozoruhodné mesto, žijúce kultúrou, športom a tradíciami
  2. Soňa Fröhlichová: Bazilejský karneval trvá 72 hodín
  3. Iveta Bakitová: Fínsko - 5 dní v krajine tisícich jazier v zime
  4. Irena Šimuneková: Rozhľadňa pod Klenovou
  5. Blanka Ulaherová: Pokakalsapeter, veselý cintorín, plno kaktusov a hmyz na zožratie (Mexiko 2024/2)
  6. Martin Majzlan: Icefields Parkway – Najkrajšia cesta na svete
  7. Ladislav Kucharik: Thajsko Krabi Maya Bay
  8. Dada Vozáriková: Človek by nepovedal, aké krásne sú albánske hory
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 433
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 51 054
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 571
  4. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 26 761
  5. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 462
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 865
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 241
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 16 877
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťZatvoriť reklamu