SME
Nedeľa, 26. marec, 2023 | Meniny má Emanuel

Sydney láka študentov z celého sveta

Najväčšie mesto Austrálie Sydney s takmer štyrmi miliónmi ľudí, čo predstavuje až jednu pätinu populácie celého kontinentu, je pre našinca najvhodnejším miestom, kam sa u protinožcov vybrať za štúdiom.

Pohľad na centrum mesta z lode. FOTO - AUTOR

Najväčšie mesto Austrálie Sydney s takmer štyrmi miliónmi ľudí, čo predstavuje až jednu pätinu populácie celého kontinentu, je pre našinca najvhodnejším miestom, kam sa u protinožcov vybrať za štúdiom.

Multikultúrne Sydney s najpočetnejšou čínskou menšinou, ktorá je taká obrovská, že sa hádam ani nedá nazvať menšinou, je križovatkou národov celého sveta. Keď sme sem v apríli prileteli, neverili sme vlastným očiam, koľko Ázijcov sme stretali v uliciach centra mesta. Okrem Číňanov je v Sydney veľa Japoncov, Kórejčanov, Thajčanov či Malajcov, ktorých kuchyne rozvoniavajú vari na každej významnejšej ulici. Pravda, v tomto smere nemožno nespomenúť výraznú tureckú, taliansku či indickú kulinársku enklávu.

Najvhodnejšie sú college

Do Austrálie príde ročne za štúdiom z celého sveta až vyše 150-tisíc študentov. Najdostupnejšie školy pre študentov z Európy sú college, čo sa týka jazyka i financií. Pri porovnaní s naším školským systémom sú odborným nadstavbovým štúdiom, ktoré nasleduje po strednej škole, a diplom z college spravidla pomôže, ak študent pokračuje na univerzite v Austrálii.

College zväčša ponúkajú štúdium ekonomického zamerania, cestovného ruchu, starostlivosti o dieťa či informačné technológie. Stoja okolo 5-tisíc austrálskych dolárov na rok a zo začiatku študentom pomôžu zdokonaliť sa v angličtine, ak to je potrebné.

Kurzy sú dva až štyri dni do týždňa, štúdium je flexibilné, zväčša je na výber ranné i večerné. Treba dodržiavať 80-percentnú dochádzku, do ktorej sa zarátava i samoštúdium. K bežnému vybaveniu všetkých škôl patrí kuchyňa i počítačová miestnosť.

Viac času zaberú jazykovky

Naši študenti sa často prihlasujú aj na špeciálne jazykové školy, zväčša na štyri až sedem mesiacov. Ponúkajú širokú škálu kurzov pre začiatočníkov i pokročilých. Ich výsledkom sú cambridgeské certifikáty. Výučba trvá päť plných dní v týždni a platí sa približne trojnásobne viac ako za rovnaké obdobie na college.

Univerzity stoja okolo 15- až 17-tisíc austrálskych dolárov ročne a okrem toho treba absolvovať náročný jazykový test IELTS (platný je aj na Novom Zélande, v Kanade a vo Veľkej Británii) pozostávajúci zo štyroch častí - čítanie, písanie, počúvanie a interview.

Slovenský záujemca môže študovať aj na strednej škole (tzv. high school), ktoré ako všetky ostatné typy škôl existujú na štátnej i súkromnej báze. Pravda, jazyková znalosť pri žiadosti o štúdium na strednej škole musí byť podstatne lepšia ako pri snahe dostať sa na college, ktoré stačí zaplatiť a následne získať študentské víza. Univerzity ani stredné školy však Slováci príliš nenavštevujú.

Po víza treba ísť do Viedne

Najjednoduchším spôsobom, ako sa dostať do Austrálie, je využiť služby agentúr. Nakontaktovať na školu sa dá aj priamo cez internet a potom osobne navštíviť ambasádu vo Viedni. Hoci veľvyslanectvo je aj v Budapešti, slovenským občanom služby neposkytuje. V Bratislave a Prahe austrálska ambasáda nie je.

Vybavenie víz môže trvať aj dva mesiace. Vstupom Slovenska do Európskej únie sa však situácia našich žiadateľov podstatne zjednodušila, nachádzame sa už v druhom stupni v rámci austrálskeho "koša rizikovosti krajín". V prvom sú krajiny ako Nemecko či Veľká Británia.

Týždenne len 20 hodín práce

Na pracovné víza slovenskí občania nárok nemajú, dostať sa k nim dá dlhším pobytom v Austrálii a získaním štatútu "stála rezidentúra". Na študijný pobyt treba študentské víza, ktoré popri škole každého oprávňujú pracovať 20 hodín týždenne, počas prázdnin neobmedzene. Prázdniny sú štyrikrát ročne, dokopy zväčša 12 týždňov, čo závisí od jednotlivých škôl.

Ak má študent šťastie, prácu nájde už do týždňa. Zväčša si však na lepšiu príležitosť treba počkať dlhšie. Najčastejším zamestnaním je pomocník v kuchyni (umývač riadu), čašník či upratovanie kancelárií. Mnohí z našich študentov sa uplatnili v pekárni, ručnej autoumyvárni, ako predavači či pomocníci na stavbe.

Víza sa dajú predĺžiť priamo v Sydney, resp. na cestovanie sa dajú získať turistické víza. Študentské víza dostane každý presne podľa dĺžky trvania kurzu, ktoré sa na college volia v rozpätí od troch mesiacov do dvoch rokov.

Druhým najväčším nákladom pre slovenského študenta je letenka. Sydney je vzdialené 17-tisíc kilometrov. Najlacnejšia spiatočná letenka vyjde záujemcu do 26 rokov okolo 35-tisíc korún, pravda, táto možnosť platí len pre návrat do jedného roka. Jednosmerný lístok vyjde minimálne na 25-tisíc. Získanie víz stojí okolo 10-tisíc korún.

Lode sú súčasťou MHD

Všetko ostatné závisí na jednotlivcovi. Bývanie vyjde najmenej na 50 dolárov na týždeň, pravda, museli by ste sa uspokojiť so staršou menšou izbou, v ktorej s vami budú bývať ďalší dvaja ľudia. Alebo si zaplatíte 150 dolárov za bývanie v izbe osamote. Zvoliť si môžete i tzv. homestay, taktiež drahší spôsob bývania, ale viac sa zdokonalíte v angličtine, lebo ste v dennom kontakte s austrálskou rodinou. V tomto prípade máte postarané aj o stravu.

Bývať v centre je výhodné z hľadiska dopravy a vyjde to o čosi drahšie. Predmestia sa totiž tiahnu 40 kilometrov na všetky smery, jedine na východ nie, pobrežie Pacifiku je vzdialené päť kilometrov.

Ak si vyberiete bývanie v niektorom z predmestí, do centra sa dostanete autobusom, vlakom, ktorý nie je typickým metrom, pod zemou premáva len v rámci centra. Lode sú tiež súčasťou mestskej hromadnej dopravy. Sú výhodným riešením vzhľadom na dlhý a úzky záliv oddeľujúci sever a juh mesta. Týždenný kombinovaný lístok na všetky druhy dopravy stojí od 30 do 50 dolárov v závislosti od vzdialenosti vášho bydliska od centra.

Stále teplo, ale chladnejšie more

Životný štýl domácich je citeľne pomalší ako u nás, i keď to prvý pohľad na rušné ulice mesta v čase dopravnej špičky neprezrádza. Výraz "celoročné leto", ako klímu v Sydney nazval Jaroslav Pullman, popradský rodák vo vedení MEGT Institute, nie je ďaleko od pravdy. Decembrové až februárové teploty niektoré dni aj nad 40 stupňov v tieni a ranné 25-stupňové teplúčko je v chladnejšom júni až auguste vystriedané priemernými 20-stupňovými maximami a okolo 7-stupňovými minimálnymi teplotami, ktoré vo vzdialenejších častiach od mora túto zimu málokedy klesli pod nulu. Ak, tak len slabo.

Pacifik však neponúkne taký teplý kúpeľ ako napríklad Jadran či Stredozemné more, jeho teplota sa v sydneyských zálivoch vyšplhá najviac na 22 stupňov. Ale už v tisíc kilometrov severne vzdialenom Brisbane je voda v lete aj o päť stupňov teplejšia. Zatiaľ čo v južnejšom Melbourne má až o tri menej.

Rekreačný šport je súčasťou mesta

Veľké vlny sú rajom pre surferov, ktorí praktizujú svoj obľúbený šport aj v zime v neoprénových oblekoch. Austrálčania majú rovnako ako Angličania veľmi radi kone a kriket. Intenzívne sledovaná je aj liga v rugby a austrálskom futbale, ktorý je podstatne iný, než náš futbal (soccer). Tomu však austrálski reprezentanti spravili postupom na majstrovstvá sveta do Nemecka veľkú reklamu.

V Sydney je dostatok príležitostí ako stráviť voľný čas rekreačným športovaním. V početných rozľahlých parkoch sa dá behať, korčuľovať, zacvičiť si i zahrať futbal, v mori a množstve bazénov plávať. Basketbal sa rovnako ako u nás dá hrať na mnohých miestach zadarmo. Za tenis a za posilňovňu treba zaplatiť nemalé peniaze. Rovnako za kino i divadlo.

Obrovské Sydney ponúka veľa. Stačí prísť a vyskúšať. Hoci si finančne príliš nepolepšíte, vrátite sa domov obohatený o nekonečnú skúsenosť. Ak sa vám zapáči a uchytíte sa v jazyku, postupom času si dokážete nájsť i dôstojnejšiu prácu.

Odborné školy

  • Central College
  • Aspect
  • MEGT
  • Holmes College
  • APM
  • Kent College
  • ACTH Management

Jazykové školy

  • Milton College
  • ACE
  • ACL
  • Universal College
  • GEOS
  • Sydney College of English
V Sydney nejazdí klasické metro, vlakový servis CityRail v drvivej väčšine premáva po povrchu.

Jedna z najznámejších mestských pláží Coogee.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

  1. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve
  2. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá
  3. Prvá banka spustila pravidelné investovanie do ETF fondov
  4. Dostupný elektromobil podľa Volkswagenu? Privítajte ID.2all!
  5. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
  6. Developer ITB pomáha naplniť túžbu po vlastnom bývaní
  7. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
  8. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
  1. Domáca verzia známych keksov vám zachutí na prvé zahryznutie
  2. Sodastream sa mení
  3. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve
  4. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá
  5. Marec, poberaj sa, starec - do dôchodku na úrovni
  6. Už 110 rokov súčasťou každej domácnosti. ALPA oslavuje jubileum
  7. Lekárka z Ameriky: Kvalita medicíny v Šaci na mňa zapôsobila
  8. Výšku finančných darov zvolili zákazníci Tesca vo Zvolene
  1. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 8 435
  2. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 5 081
  3. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 4 490
  4. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 4 373
  5. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 3 504
  6. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach 3 317
  7. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 688
  8. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami 2 561
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

  1. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými Kalváriami - Vasiľov
  2. Vladimír Benčík: Rím - Tajomstvá Vatikánskych múzeí (1. časť)
  3. Alena Miklošová: Road Trip: Z Miami na Key West
  4. Iveta Bakitová: Laponsko - výlet za polárnou žiarou
  5. Ľuboš Vodička: Slovenské hrady: Čachtice
  6. Monika Kusendová: Karibsko-mexické dobrodružstvá: na lodi, ostrovoch i pevnine
  7. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými Kalváriami - Liesek (I)
  8. Aleš Tvrdý: Sedem mŕtvych byvolov
  1. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 9 022
  2. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku! 6 685
  3. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 5 362
  4. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 4 724
  5. Michal Porubän: Desatoro Maroša Žilinku 3 838
  6. Radovan Čipka: Podceňujeme intelekt tých, čo píšu "pekný chlapi" 3 365
  7. Rastislav Puchala: Ohavnosť spustošenia 3 125
  8. Ján Valchár: Gáaga! Gáaga! (plus ruský útok na Avdijivku) 3 111
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
  7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
  8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.
SkryťZatvoriť reklamu