Vlaky Pendolino sú síce schopné jazdy 230 kilometrov za hodinu, ale pre slovenské železnice tento parameter nie je dôležitý. Trate u nás totiž zvládnu len 160-kilometrovú rýchlosť, a to len na vybraných úsekoch. FOTO - ČTK |
PRAHA, BRATISLAVA - Pýcha českej železnice, rýchlovlak Pendolino už nejazdí. Posledná pojazdná súprava totiž včera ráno zastavila v poliach a musela ju odtiahnuť obyčajná lokomotíva. Tieto rýchlovlaky, ktoré sú schopné jazdy rýchlosťou až 230 kilometrov za hodinu, chceli pôvodne s Českými dráhami (ČD) nakupovať aj slovenské železnice. Pendolino tiež plánovali ČD nasadiť na pravidelnú linku z Bratislavy do Prahy už v tomto roku, ale nestihli to. Rýchlovlak sa však na slovenských tratiach v budúcnosti objaví.
Pred dvoma týždňami v Česku podobne skončili ďalšie štyri rýchlovlaky. Je pravdepodobné, že ich kolaps rovnako ako v predchádzajúcich prípadoch spôsobila porucha softvéru.
"Do Pardubíc bolo všetko v poriadku, potom sme asi trikrát náhle zastavili a pri Krasíkove sme ostali stáť úplne. Posádka sa snažila vlak opäť naštartovať, ale to sa už nepodarilo," povedal českému denníku Mladá fronta Dnes jeden z cestujúcich.
Posledný vlak, ktorý išiel z Prahy do Ostravy, skolaboval pri Krasíkove na Orlickoústecku. Do konca januára preto budú všetky spoje SuperCity Pendolino zabezpečovať náhradné súpravy. ČD cestujúcim, ktorí budú musieť využívať iné vlaky, vyplatia 20-percentnú kompenzáciu, alebo celú cenu cestovného v prípade, že náhradný spoj nevyužijú. Výrobca, spoločnosť Alstom sľúbila, že dovtedy vlaky opraví.
Ako SME povedala Hana Bednářová z tlačového oddelenia ČD, spoločnosť plánuje od Alstomu vymáhať ušlý zisk, ktorý však zatiaľ firma nevie spresniť. Zrejme však pôjde o miliónové sumy. ČD prevádzkujú sedem takýchto vlakov, ktoré ich stáli v prepočte šesť miliárd slovenských korún.
Dva rýchlovlaky Pendolino chceli pôvodne aj slovenské železnice. Ich technológia naklápania vozňov totiž dokáže výrazne zrýchliť jazdu na železničných oblúkoch.
Deklaračnú dohodu o spoločnom nákupe podpísala ešte nerozdelená Železničná spoločnosť s Českými dráhami v roku 2002. Vlaky sa v rámci štátnych zákaziek mali kupovať spolu a bez tendra tak, aby bola ich cena nižšia. Z dohody však nakoniec zišlo: ministerstvo dopravy železniciam dalo na takéto ambiciózne investície stop, pretože boli vysoko stratové.
Podľa hovorcu Železničnej spoločnosti Slovensko Miloša Čikovského teraz firma o nákupe vlakov Pendolino neuvažuje. "Dnes máme iné priority. Namiesto nákupu vlakov pre diaľkovú dopravu sa sústredíme na posilnenie prímestských vlakov. Navyše, diaľkovú dopravu chceme zabezpečiť inak ako Česi," dodal.
Autor: Juraj Danielis