Štrbské Pleso. FOTO - ARCHÍV TASR |
V porovnaní so zjazdovým lyžovaním je náročnejší, čo sa týka spaľovania tukov a ak ste sa rozhodli pár kíl po Vianociach zhodiť - beh je na to ako stvorený.
Na rozdiel od zjazdového lyžovania, kde sa zaťažujú hlavne nohy, je behanie omnoho komplexnejšie a popri nohách zapájame do činnosti aj hornú polovicu tela, predovšetkým ruky. Výskumy navyše ukázali, že pri behu v prírode je maximálna spotreba kyslíka. Najvyššie nameranú hodnotu jeho spotreby zaznamenali lekári práve u lyžiara - bežca.
Doktor Jindřich Cupák, psychológ Psychiatrickej nemocnice prof. Matulaya v Kremnici, nedá na bežky dopustiť. Sám je dlhoročným vyznávačom bieleho športu a odporúča ho každému. Zdravým ľuďom ako prevenciu duševných a telesných chorôb a pacientom s psychickými problémami, či dokonca závislosťami, ako vynikajúcu terapiu.
"V tomto športe sa naozaj spája všetko kladné. Pri vytrvalostnom športe sa uvoľňujú endorfíny, ktoré nám prinesú pocit šťastia a spokojnosti," dodáva psychológ. Beh na lyžiach považuje za recept na dobrú náladu a psychickú pohodu. "Je to šport bez následkov. Nespôsobí vám dokonca ani prázdnu peňaženku či bolesť hlavy," dodáva. Rovnako dôležitý ako pohyb je podľa neho aj pobyt v prírode a s priateľmi. "Na bežky ľudia zväčša chodia v skupinách či aspoň vo dvojiciach a tento zážitkový moment je tiež veľmi dôležitý. Ak prirátame pozitívne zrakové vnemy, ktoré nás v prírode obklopujú, dá nám beh naozaj veľa.
Sám by beh na lyžiach odporučil aj ako vynikajúcu terapiu pre ľudí, ktorí sa liečia z depresií či rôznych závislostí. Len na to zohnať v zdravotníckych zariadeniach peniaze.