![]() Domy v historickom centre sú postavené tesne pri sebe a úzke uličky sú vydláždené kameňmi. |
Už dlhší čas zástupcovia poľských miest vymýšľajú heslá, ktoré by boli nielen vizitkou mesta, ale zároveň aj reklamným sloganom. A to všetko na zviditeľnenie a prilákanie turistov. Týka sa to veľkých miest ako napríklad Gdansk, ktorý sa propaguje s heslom Gdansk - more možností, ale aj menších ako napríklad Tychy a Chelmno: My sme z TYCH najlepších a Chelmno - mesto zamilovaných.
Mohlo by sa zdať, že mesto Toruň veľkú propagáciu nepotrebuje. Veď je to rodné mesto svetoznámeho astronóma Mikuláša Kopernika. Navyše Toruň je známy najchutnejšími perníkmi v Poľsku. A predsa - vedenie mesta stavilo na iné heslo, ktoré by mohlo zaujať turistov: Gotyk na dotyk. A naozaj, stačí natiahnuť ruku a môžete sa dotknúť takmer šesťstoročných budov: sakrálne, obytné či účelové stavby, mestské hradby. Typické tehlové múry a kamenné ulice dodávajú mestu neopakovateľnú atmosféru.
Gotika sa ťa dotýka
Toruň (asi 200-tisíc obyvateľov) leží na polceste medzi Varšavou a Gdaňskom a je situovaný na rieke Visla. Mesto vzniklo v 13. storočí zlúčením kupeckého Starého mesta a remeselníckeho Nového mesta. Toruň začal pomerne rýchlo bohatnúť najmä z vyberania vodného mýta na Visle, z obchodu (viedla tadiaľto Jantárová cesta) a z remesiel.
Mesto striedavo prežívalo dobré roky, ktoré sa striedali s menej vydarenými. Trpelo najmä počas konfliktov s križiakmi, počas tridsaťročnej vojny, keď ho ovládli Švédi, aj vo vojnách s Prusmi. Našťastie, nikdy nebolo vážnejšie zničené, dokonca aj počas II. svetovej vojny sa zachovalo takmer nedotknuté.
Historické centrum, v ktorom sú domy podľa stredovekého zvyku postavené tesne pri sebe a úzke uličky sú vydláždené kameňmi, obklopujú zvyšky mestských hradieb zo 14. až 15. storočia s baštami a strelnicami. Pred radnicou je pomník najslávnejšieho rodáka Mikuláša Kopernika. Jeho rodný gotický dom je pri Biskupskom paláci a pochádza z konca 17. storočia. Kopernikovo meno nesie torunská univerzita, na ktorej študujú mladí ľudia z celého sveta.
S astronómiou je spojená aj ďalšia atrakcia Toruňa a to Planetárium, ktoré ročne navštívi okolo 300-tisíc návštevníkov.
Stará radnica zo 14. storočia je najstaršou radnicou v strednej Európe. Dnes je v nej múzeum a úlohu radnice plní iná budova. Stará časť mesta, tzv. Starówka, tvorí kompaktné historické centrum a je svedectvom, ako asi vyzeralo kedysi bohaté stredoveké mesto. V roku 1997 bola zapísaná na zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
Perník a Kopernik
V Toruni žili mnohí remeselníci, ale najviac ho preslávili majstri pernikári. Prvé perníky upiekli jej obyvatelia už v 14. storočí. A pretože ich piekli aj v Kláštore sv. Kataríny, volajú sa dodnes katarzynki. Recept na tieto trvanlivé koláčiky je prísne stráženým tajomstvom. Toto remeslo pretrvalo storočia. Začiatkom 20. storočia sa v Toruni upieklo okolo 500 ton perníkov ročne. Domorodci sú na svoje perníky takí pyšní, že na jednej z ulíc zriadili Perníkovú aleju.
Dnes sa podľa pôvodných receptúr pečú perníky v modernej cukrárenskej výrobni, ktorá nesie meno Mikuláša Koperníka. V Toruni si môžete kúpiť perníky v rôznych, aj tých najpozoruhodnejších tvarov, kúpite ich podľa váhy a v krásnych obaloch. Môžete si ich zvoliť aj vo forme perníkových chalúpok, môžu byť v ozdobných plechovkách, dokonca aj v takých, ktoré sú na kľúčik a po otvorení zahrajú melódiu. V júni sa v meste koná Sviatok perníka, kde si každý môže vypracovať svoj vlastný perník, zapojiť sa do mnohých súťaží a získať certifikát fajnšmekra.
![]() Dom, v ktorom sa narodil Mikuláš Kopernik. FOTO - ARCHÍV |