BENÁTKY - Svetoznáme talianske mesto na lagúne - Benátky chce zaviesť daň pre turistické autobusy.
Návrh benátskeho starostu Paola Costu predpokladá poplatok vo výške 150 eúr za deň pre každý, turistami naplnený autobus. Na osobu by potom deň strávený v Benátkach vyšiel na sedem eúr. Ak sa budú chcieť turisti s autobusom zdržať v Benátkach dlhšie, daň sa zvýši na 225 eúr.
Benátsky starosta tento nepopulárny krok odôvodnil tým, že až 40 percent odpadu produkujú v meste turisti aj napriek tomu, že sa v meste zdržia len niekoľko hodín. „Tieto výdavky však nemôžu znášať obyvatelia Benátok,“ vyhlásil Costa, ktorého plán však veľmi nepotešil hoteliérov a propagátorov cestovného ruchu. Tí sa totiž obávajú, že so zavedením daní sa zníži návštevnosť v meste. Uvažuje sa aj nad možnosťou, že by turistické autobusy parkovali v blízkom Mestre a turisti by sa do centra mesta dostali verejnou hromadnou dopravou. Hoci by sa tým predišlo plateniu daní, spôsobilo by to niekoľko dodatočných problémov.
Len za jeden rok navštívi mesto na lagúne približne 12 miliónov turistov. Až 80 percent z nich však v Benátkach strávi iba jeden deň. (tasr)
Starosta New Yorku predáva slávny brooklynský most
NEW YORK - Nový starosta amerického New Yorku Michael Bloomberg ponúka na predaj slávny brooklynský most.
Bloomberg chce navyše predať aj tri ďalšie newyorské mosty. Starosta dúfa, že tak získa financie pre mesto, ktoré musí znášať ekonomické následky teroristických útokov z 11. septembra. Ekonomickú situáciu New Yorku zhoršuje tiež prvá hospodárska recesia v USA za ostatných desať rokov.
Newyorský starosta, ktorého zvolili iba niekoľko týždňov pred kolapsom Dvojičiek, zdedil v 40-miliardovom rozpočte dieru vo výške takmer päť miliárd dolárov. Podľa Bloombergovej administratívy by dieru zaplnili práve peniaze z predaja štyroch newyorských mostov. „Zvažujeme návrhy na predaj (mostov),“ potvrdil starostov hovorca Jordan Barowitz.
Predaj mostov však zrejme narazí na nesúhlas poslancov z mestských častí Brooklyn a Queens, podobne ako starostov predchádzajúci návrh, aby sa na tradične bezplatných mostoch vyberali poplatky za prechod. Spomínané mosty - Brooklyn Bridge, Manhattan Bridge, Williamsburg Bridge a Queensboro Bridge - pretínajú rieku East River a spájajú Brooklyn a Queens s Manhattanom. (tasr)
Podnebie ničí pamiatky
LONDÝN - Globálna zmena podnebia sa netýka iba flóry a fauny, ale aj archeologických nálezísk. Dve britské štúdie predpovedajú, že v dôsledku sucha hrozí zánik tisícov historicky cenných miest.
V predchádzajúcich 50 rokoch zanikli stovky takýchto lokalít kvôli vysychaniu močarísk. „V niektorých regiónoch Británie ubúda rašelina rýchlosťou niekoľko metrov za storočie. Podobný vývoj sa pozoruje aj vo zvyšku severnej Európy,“ cituje Richarda Brunninga, archeológa zo Somerset County Council, časopis New Scientist.
V časopise British Archaeology Brunning píše, že s rašelinou sa vytrácajú aj historicky cenné predmety, ktoré prečkali stáročia len vďaka vlhkému podložiu. Najmä organický materiál ako drevo je v rašeline dobre konzervované, pretože vodou nasatá pôda spomaľuje jeho rozklad o tisíce rokov. Sucho a klesajúca hladina spodnej vody zánik svedectiev dôb minulých značne urýchlia.
Tieto obavy zdieľa aj Robert van de Noort z Exeter University. Ten vypočítal, že sucho zničilo v Británii 2930 pamätníkov, ďalších viac ako 10.000 môže tento osud postihnúť v nasledujúcom polstoročí. V prvom rade sú ohrozené monumenty z doby železnej a éry Rímskej ríše. (tasr)