Východne od Trenčína sa medzi zalesnenými masívmi Strážovských vrchov nachádza kúpeľné mesto Trenčianske Teplice.
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Sláva miestnych kúpeľov je založená na piatich prameňoch liečivej sadrovo-sírnej vody s teplotou 36 až 40 °C a celkovou výdatnosťou 22 l/s. Medzi ďalšie liečivé produkty patrí sírne minerálne bahno, ktoré sa používa na zábaly. Liečia tu najmä choroby pohybového ústrojenstva a nervové ochorenia. Vďaka liečivým prameňom, výstavnosti a atraktívnej polohe dostali Trenčianske Teplice prezývku perla Karpát.
Podľa povesti trenčianskoteplické liečivé pramene objavil krívajúci pastier pri hľadaní zatúlanej ovce. Tento príbeh dodnes pripomína mestský znak, v ktorom je znázornený pastier, ovca a štylizovaný prameň.
Väčšina najzaujímavejších kúpeľných objektov sa sústreďuje na hlavnej pešej zóne, ktorú tvoria ulice T. G. Masaryka a Kúpeľná. Na konci pešej zóny sa začína Kúpeľný park. V jeho strede sa nachádza Kúpeľná dvorana, ktorú postavili v roku 1892. Na západnom okraji parku stojí funkcionalistický liečebný dom Machnáč.
Kúpeľný park zriadili v roku 1873. Má rozlohu 18 hektárov a plynulo prechádza do lesov Strážovských vrchov. Na jeho východnom okraji leží Labutie jazierko a povyše neho reštauračný komplex Baračka. Z ulice 17. novembra vedie odbočka k termálnemu kúpalisku Zelená žaba.
Okolité lesy pretína hustá sieť dobre značkovaných lesných ciest s rôznym stupňom náročnosti. Okrem spoznávania okolia slúžia aj ako doplnok rehabilitácie pacientov trpiacich na choroby pohybového ústrojenstva.
Podobne ako väčšina veľkých kúpeľov, aj Trenčianske Teplice sú významným kultúrnym centrom, v ktorom sa usporadúvajú kultúrne akcie národného i medzinárodného významu. Napríklad Hudobné leto je najstarším medzinárodným festivalom komornej hudby v strednej Európe. Jeho prvý ročník sa uskutočnil v roku 1937 a odvtedy sa každý rok v letných mesiacoch koná v koncertnej sieni Kúpeľnej dvorany.
Najpopulárnejším a najvýznamnejším podujatím súčasnosti je však festival filmov o umení Art film, ktorý má podstatne mladšiu históriu. Organizuje sa každoročne od roku 1993 vždy v druhej polovici júna. Posledné ročníky sa konajú súbežne v Trenčianskych Tepliciach a Trenčíne. Zámerom festivalu je predstaviť najnovšie zahraničné a domáce filmy o umení a umelcoch. Víťazný film býva odmenený Zlatým kľúčom a záverečný ceremoniál sa spája s udeľovaním ceny Hercova misia, pri ktorom sa odtlačok dlane nominovaného herca ukladá na Moste slávy pred hotelom Flóra.
Viac sa dočítate v novom turistickom sprievodcovi "Trenčín a okolie" z edície Poznávame Slovensko, ktorý vyšiel vo vydavateľstve DAJAMA v slovenskom, anglickom a nemeckom jazyku.