Prvá veľká oslava tradične patrí austrálskemu Sydney. Tohto roku tam platili po nepokojoch sprísnené bezpečnostné opatrenia a oslavy boli pokojné. FOTO - SITA/AP |
"Nech sa už neopakujú hrôzy roky minulého, najmä ničivé prírodné katastrofy a teroristické útoky," zaznelo v mnohých novoročných posolstvách po celom svete. Ohňostroje ožiarili v prvých minútach roku 2006 väčšinu miest na celom svete. V ťažkých podmienkach vstupujú do nového roku viac než tri milióny ľudí v Pakistane. Po októbrovom zemetrasení zostali bez strechy nad hlavou.
Vo väčšine veľkých miest výrazne zvýšili bezpečnostné opatrenia, aby sa predišlo nepokojom, násiliu a teroristickým útokom.
Najprísnejšími kontrolami prešlo asi milión účastníkov osláv v New Yorku, kde nový rok vítali v mrazivom počasí státisíce ľudí na Times Square. Oslavy a džez si naordinoval aj juhoamerický New Orleans, ktorý sa snaží zabudnúť na skazu, akú do mesta priniesol pred štyrmi mesiacmi hurikán Katrina.
V Paríži oslavovalo príchod nového roku najviac ľudí na Champs-Elysées - takmer pol milióna ľudí, a pri Eiffelovej veži. Oslavy sa konali v režime výnimočného stavu vyhlásenom počas nedávnych nepokojov. Noc sa podľa policajných správ obišla bez väčších incidentov, čo vo Francúzska znamená, že do štvrtej ráno zhorelo 425 áut. Na políciu predviedli 266 osôb.
V austrálskom Sydney mobilizovali 1700 policajtov, aby zabránili opakovaniu rasovo motivovaných zrážok zo začiatku mesiaca.
V Európe sa takmer všade konali mohutné oslavy. Briti vyšli húfne do ulíc, Trafalgarské námestie v Londýne bolo preplnené a polnoc tradične oznámil Big Ben. Komplikácie však spôsobil štrajk zamestnancov dopravného podniku, nepremávalo metro, a tak sa do mesta dostalo menej ľudí ako zvyčajne.
Niekoľko stotisíc ľudí sa zhromaždilo v centre Berlína, aby pri Brandenburskej bráne privítali nový rok, ktorý Nemecku prinesie veľký športový sviatok - majstrovstvá sveta vo futbale. V jeho duchu sa niesol aj ohromný ohňostroj, ktorý vo veľkých gejzíroch svetiel vyslal k oblohe aj motívy a farby nadchádzejúceho šampionátu.
Tisíce ľudí sa napriek vlhkému a chladnému počasiu a nepríjemným policajným kontrolám zišli pri moskovskom Kremli, aby tam uvítali spoločne príchod nového roku. Polícia ich nechala po skupinkách prichádzať na Červené námestie a občas ignorovala fľaše so sektom aj napriek "suchému" zákonu vyhlásenému na koniec roka pre centrum mesta.
Veľkú šou zorganizovali v mnohých ázijských krajinách. V Japonsku sa tisíce ľudí šplhali v noci na 3,7 kilometra vysokú horu Fudži a ďalšie hory, aby sa z ich vrcholov mohli pozrieť na prvé slnečné lúče nového roku.
Tohtoročná slávnostná atmosféra v Ázii ostro kontrastovala s minulým rokom, keď po ničivých vlnách cunami zneli všade modlitby a prosby o pomoc, a oslavy boli oveľa menej bujaré.
Na Filipínach strieľanie petárd, delobuchov a ohňostrojov si vyžiadalo dva ľudské životy a vyše 600 ľudí bolo zranených. V jednej z chudobných štvrtí Manily sa päť a pol tisíca ľudí ocitlo po požiari spôsobenom sviečkou bez strechy nad hlavou.
V Brazílii sa najviac ľudí zišlo na známej pláži Copacabana v Riu de Janeiro. Pri mohutnom ohňostroji, najväčšom v histórii, tam oslavovali viac než dva milióny ľudí.
(čtk, reuters, tasr)
Na newyorskom námestí Times Square v poslednej minúte starého roku z viac než dvadsaťmetrového stožiara zišla krištáľová guľa, na ktorej sa v prvej sekunde nového roka objavil nápis "2006". FOTO - SITA/AP |
Policajti boli v Paríži v pohotovosti priamo pod Eiffelovou vežou. FOTO - REUTERS |
Pohľad na slum vo filipínskej Manile, ktorý počas osláv vyhorel a tritisíc rodín stratilo domov. Jeden z nich sa prehrabával v odpade na miestnej skládke. FOTO - SITA/AP |