San Bartolo 16. decembra (TASR) - Americkí archeológovia v pralesoch Guatemaly odkryli "sixtínsku kaplnku" starých Mayov - nádhernú fresku zobrazujúcu výjav korunovácie kráľa.
Tím archeológov pod vedením Williama Saturna z univerzity v New Hampshire objavil jedinečné umelecké dielo v ruinách pyramídy blízko starobylého mayského mesta San Bartolo už v roku 2001, keď sa tu jeho členovia ukryli pred horúčavou. V týchto dňoch sa nádherné dielo podarilo odhaliť úplne.
Freska sa nachádza na západnej stene stavby spojenej s pyramídou a experti ju datujú do roku 100 pred Kristom. Vyše 2000 rokov starý klenot mayského umenia porovnal Saturno so Sixtínskou kaplnkou vo Vatikáne. Výjav zobrazujúci mayský mýtus stvorenia sveta spojený s korunováciou panovníka obsahuje širokú paletu farieb a vyznačuje sa doteraz nevídanou precíznosťou v mayskom umení.
Nedávno sa tímu kanadských archeológov podarilo objaviť monument s najstarším známym zobrazením ženy z mayskej kultúry. Dva metre vysoký vápencový monument, tzv. stéla, je portrétom mayskej bohyne alebo vládkyne. Nález stély môže podporiť teórie niektorých expertov, že mayská kultúra bola matriarchálna.
V prvých storočiach tohto letopočtu sa kultúra Mayov rozšírila z mexického polostrova Yucatán do Guatemaly a južného Mexika. Bola jednou z najstarších predkolumbovských civilizácií. Mayovia žili v nezávislých mestských štátoch. Okrem unikátnej architektúry vynikali v matematike a astronómii. Ich kalendár sa vyznačoval neobyčajnou presnosťou. Záhadný zánik mayskej civilizácie nastal na začiatku 13. storočia, keď sa polostrova Yucatán zmocnili ďalšie mexické kmene.