Havana 25. februára (TASR) - Viac ako 600 vyznávačov "najdrahšieho dymu" z približne 50 krajín prilákal na Kubu každoročný festival cigár, ktorý sa oddnes koná na ostrove slobody. V rámci päťdňového podujatia, ktoré je pre Kubu vítaným zdrojom tvrdej meny, čakajú tabakových pôžitkárov luxusné večere, ochutnávky cigár a návštevy plantáží.
Podľa riaditeľky marketingu cigarovej spoločnosti Habanos Any Lópezovej len večere za pár uplynulých rokov priniesli zisk asi tri milióny dolárov.
Oslava slávnych haván však nie je určená domácim. Škatuľka s 25 kusmi Cohiba "espendidos" v jednej z mnohých havanských trafík stojí 383 dolárov a 75 centov, čo znamená, že tento zážitok je pre drvivú väčšinu obyvateľov krajiny s priemerným mesačným príjmom niečo pod desať dolárov nedostupný. Namiesto toho sa musia kubánski fajčiari uspokojiť s mesačným vládnym prídelom štyroch cigár, niekedy pochybnej kvality.
Revolúciou - a hlavne štyrmi desaťročiami komunistickej vlády ošľahaní ostrovania, aspoň niektorí z nich, sa však nesťažujú. "Na značke mi nezáleží," povedal 68-ročný šofér na dôchodku Francisco Rodrigues, ktorý si svoju cigaru bafkal na lavičke v havanskom parku. "Táto stojí peso a je dobrá," dodal.
Jean Paul Kauffmann, francúzsky spisovateľ, ktorý v roku 1999 získal na festivale ocenenie Muž roka, tvrdí, že za uplynulých sedem-osem rokov sa kvalita kubánskych cigár výrazne zlepšila. "Treba to uznať. Rozdiel v kvalite je obrovský," vyhlásil.
Kauffmann festival navštevuje pravidelne niekoľko rokov a vydáva publikáciu Havanoscope, v ktorej každoročnej hodnotí viac ako 200 kubánskych cigár - od priemerných po znamenité značky.
Havanoscope vychádza vo Francúzsku a medzičasom sa stala cigarovou bibliou v Európe, kam smeruje minimálne 70 percent exportovaných haván. Zostávajúcich 30 percent je rozdelených na zvyšok sveta, s výnimkou USA - vrátane Blízkeho východu, Ázie a Kanady.
Americké obchodné embargo proti komunistickej Kube zakazuje predaj kubánskych cigár v USA, k "fajnšmekrom" si však pár kúskov vždy cestu nájde.
Minulý rok na Kube vyrobili na export 153 miliónov cigár, pričom v roku 2000 to bolo 118 miliónov. Spoločnosť Habanas - ktorú z 50 percent vlastní kubánska vláda a z polovice francúzsko-španielska firma Altadis - zatiaľ nezverejnila údaje, koľko cigár a s akým ziskom za uplynulých 12 mesiacov vyviezla.
Kubánsky cigarový priemysel podľa všetkého prosperuje aj napriek strate jedného z hlavných konzumentov - prezidenta Fidela Castra. Castro, ktorý dlhé roky neurobil ani krok bez zapálenej cigary, sa fajčenia vzdal v roku 1986 v rámci národnej zdravotnej osvety. Napriek tomu sa na festivale tradične zúčastňuje.
"Naozaj nikdy viac nefajčil? Čo sa mňa týka, ja som to nenechal. Zlozvyku som sa nezbavil," povedal prezidentov starší brat Ramón. Ako dodal, fajčí 65 zo svojich 77 rokov, pričom rituálu sa priučil od otca, keď mal 12 rokov.
2 ari pel