SME

Iguazú - poklad, o ktorý sa de Vaca nezaujímal

Čo majú spoločné také rozdielne krajiny ako sú Argentína, Brazília, Kanada, USA, Zambia a Zimbabwe? Vodopády, ktoré sú na území dvoch štátov. Tajomné Viktóriine vodopády cestovateľa Davida Livingstona spájajú Zambiu so Zimbabwe. Komerčné Niagarské vodopá

Vodopády Iguazú sa skladajú z 275 vodopádov a kaskád.


dy točia doláre v Kanade a USA. A na hraniciach argentínskej provincie Misiones a brazílskeho federálneho štátu Paraná, vo veľkej čadičovej trhline rieky Iguazú, ležia rovnomenné vodopády. V roku 1939 tu bol založený prvý národný park a od roku 1986 je zapísaný medzi kultúrne poklady ľudstva pod záštitou UNESCO.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Španielsky conquistador don Alvar Nunez Cabeza de Vaca videl vodopády ako prvý beloch v januári 1542 pri svojej ceste od pobrežia Atlantiku do oblasti dnešného Paraguaja. Nazval ich, ako dobrý kresťan, Salto de Santa María (Vodopády Panny Márie). Okrem nebezpečenstva, ktoré zažil pri plavbe v lodiach, ho ničím nezaujali, španielska koruna očakávala iné poklady.

SkryťVypnúť reklamu

V 17. storočí sa tu pohybovali jezuiti na svojich misijných cestách, ale viac ako krásy prírody si všímali duše Indiánov. Ešte začiatkom 20. storočia bola oblasť málo zmapovaná a používali sa dva názvy, Gran salto Victoria a Salto de Iguassú (Ottův slovník naučný z roku 1902). Nakoniec sa ujal pôvodný indiánsky názov Iguazú, pochádzajúci z domorodej reči guaraní (i = voda, guazú = veľká).

Aj keď turistickí sprievodcovia upozorňujú na množstvo druhov živočíchov na území parku, šanca pozorovať ich, je malá. Denne sem prichádza z obidvoch strán množstvo turistov, a tak sa všetko živé sťahuje do odľahlejších častí rezervácie, hlavne na brazílskej strane. Len skoro ráno môžete vidieť zatúlaného tukana, papagája alebo opicu. Rušno je však priamo vo vodopádoch, do ktorých sa vrhajú dážďovníky, vtáky podobné našim lastovičkám. Skrýše majú za clonou padajúcej vody, kde na kamenných výčnelkoch dokonca vychovávajú svoje potomstvo. Chodníky zas križujú skupinky zvedavých guatchí (nosáľ červený). Turistický ruch využívajú vo svoj prospech a nebránia sa kŕmeniu. Ak chcete pozorovať zvieratá, istejšie je vybrať sa na organizované safari do pralesa.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes má národný park Iguazú rozlohu 2400 štvorcových kilometrov, z toho asi šestina je na území Argentíny. Samotné vodopády sú z väčšej časti na argentínskej strane. Je tu veľa spevnených chodníkov, schodíkov a vyhliadkových plošín. Obľúbené sú plavby motorovým raftom k salto San Martín a prechádzky pri splne mesiaca. Brazília má vyhliadku na najdivokejšiu časť vodopádov nazvanú Garganta del Diablo (Diablovo hrdlo), do blízkosti ktorého vedie lávka ponad menší vodopád s pôvodným názvom Salto Santa María. Tu zažije človek naozaj pekelnú sprchu. Ale oplatí sa na chvíľu zastaviť a vypočuť si vrcholné dielo vodného orchestra "musica infernal" so silou 75 decibelov. Prehluší ho len rev vrtuľníka na oblohe. Brazílska trasa je dlhá len jeden a pol kilometra, ale ponúka kompletnú panorámu Iguazú.

SkryťVypnúť reklamu

Celý vodný systém sa skladá z 275 vodopádov a kaskád. Dĺžka tohto prírodného divadla, v tvare pretiahnutej podkovy, je skoro tri kilometre, pričom v najvyššom bode má 72 metrov. Sú širšie ako Viktóriine a vyššie než Niagarské vodopády. Ich majestátnosť asi najlepšie vystihuje údajný citát manželky 31. prezidenta USA Anny Eleanor Rooseveltovej: "V porovnaní s Iguazú vyzerá Niagara ako vodovodný kohútik v mojej kuchyni".

JURAJ MLADÝ

FOTO - AUTOR

Jedna z vyhliadkových terás.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 89 924
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 719
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 424
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 454
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 986
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 511
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 242
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 554
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu