Na prvom zábere je Alpizar s manželkou, na druhom pri lietadle, v ktorom cestoval, zneškodňuje polícia podozrivú tašku riadenou explóziou. FOTO - REUTERS |
Vo chvíli, keď siahol do tašky, stlačil maršal spúšť. Stal sa v stredu prvým, čo zastrelil podozrivého pasažiera. Všetko sa stalo podľa predpisov a nič na tom nemení ani to, že išlo o duševne chorého človeka a v jeho taške nič nenašli.
Prísne bezpečnostné pravidlá a systém leteckých agentov na palube lietadiel zaviedli v Spojených štátoch po 11. septembri 2001. Vtedy ich bolo 33, dnes sú ich tisíce.
Podľa svedkov z lietadla aj manželky zabitého muža bol mŕtvy Rigoberto Alpizar (44) duševne chorý. V jeho batožine žiadne výbušniny nenašli, udalosť nesúvisí s terorizmom. Muž trpiaci maniodepresívnymi stavmi sa stal obeťou prísnych bezpečnostných noriem. Vyhrážal sa bombou a správal sa podozrivo. Agenti museli konať.
Pasažierov v Boeingu 757 aj po streľbe čakali dramatické momenty. Lietadlo obkľúčili ozbrojené bezpečnostné sily so psami a jednotka rýchleho nasadenia. Ich lietadlo priletelo z Kolumbie a po dvojhodinovej prestávke malo namierené do Orlanda.
Ľudia museli vyjsť z lietadla s rukami nad hlavou a nasledovalo vypočúvanie. Niektorí pasažieri sa neskôr americkým novinárom sťažovali na hrubé zaobchádzanie. "Priložili mi pištoľ k temenu hlavy a povedali, aby som ruky zložil na sedadlo," citoval denník Miami Herald. Batožinu pasažierov prekontrolovali psy, hľadali tam výbušninu. Najmenej jednu z tašiek zneškodnili kontrolovanou explóziou.
Podľa bezpečnostných expertov konali leteckí maršali presne podľa výcviku, ktorým prešli, a nič na tom nemení ani fakt, že zabitý muž bol duševne chorý. "Muž zjavne prejavoval zámer spáchať samovražedný útok pri zatknutí," povedal Scott Phelps, odborník na bezpečnostnú politiku. "Presne na toto sú leteckí maršali trénovaní, takto by mali zasahovať," tvrdí. Toto stanovisko podporil aj Biely dom.
Blesková reakcia maršalov je tiež signálom, že sú schopní ochrániť lietadlá pred teroristami. V živej diskusii o leteckých maršaloch, ktorá sa vzápätí rozpútala, sa ale ozývali aj hlasy, že pri lepšom výcviku možno mohli zneškodniť Alpizara iným spôsobom a nezabiť ho.
Leteckých maršalov považujú za najlepších strelcov spomedzi amerických bezpečnostných pracovníkov a kladú sa na nich veľmi vysoké nároky. Presnosť streľby je nevyhnutná, inak by hrozilo, že zrania pasažierov, alebo vážne poškodia lietadlo. "Sú známi tým, že v streľbe sú najlepší," tvrdí bývalý vojenský pilot Joseph Gutheinz.
(mch, reuters)
FOTO |