Nemecký park Bavorský les má niekoľko chodníkov zážitkov, ktoré ukazujú obnovu lesa v rozličnom čase po kalamite, po piatich, desiatich či dvadsiatich rokoch. Na fotografii je chodník zážitkov cez les po 20 rokoch. Medzi novými stromami je ešte dnes možno vidieť stromy popadané po kalamite, vyvrátené kmene. FOTO PRE SME - JÁN ŠIMAN |
BRATISLAVA - Lesníci a ochranári sa dohodli o Nízkych Tatrách, zatiaľ však len o veľmi malom území. V národnom parku, ktorý minulý rok postihla kalamita, vytvoria bezzásahovú zónu. Zatiaľ sa dohodli na 30 hektároch s krajským lesným úradom v Banskej Bystrici. Na väčšiu plochu už treba aj dohodu s ministerstvom pôdohospodárstva. "Je to o odvahe presadzovať nové prístupy v ochrane prírody a v hospodárení v lesoch," hovorí šéf správy Národného parku Nízke Tatry Marián Jasík. Lesy, ktoré sa v Nízkych Tatrách majú obnovovať samé, patria mestu Brezno, spravuje ich eseročka Lesy mesta Brezno, ide o doliny Pošova a Zelenská Mlynná severne od mesta.
Zákon o ochrane prírody dnes umožňuje mestu Brezno získať za nevyťaženie dreva finančnú náhradu od ministerstva životného prostredia. Na to, aby o ňu mohli požiadať, chýba ešte rozhodnutie krajského úradu životného prostredia v Brezne. Nadácia Ekopolis už sľúbila lesníkom z Brezna ako náhradu za nevyťaženie dreva 1,4 milióna z verejnej zbierky. Za tieto peniaze by mali zároveň vybudovať zážitkový náučný chodník, v pláne je aj vydanie sprievodcu. Peter Medveď z Ekopolisu hovorí, že cieľom je umožniť ľuďom vidieť, že "les sa vie z kalamity spamätať aj sám".
Podobný chodník pripravuje správa Nízkych Tatier aj s Lesmi Slovenskej republiky v Bystrej doline.
"Zážitkovými" náučnými chodníkmi je preslávený najmä Národný park Bavorský les v Nemecku. V kalamitisku, ktoré tu za sebou nechali lykožrúty a veterné víchrice, majú turisti možnosť prechádzať sa a vidieť, ako sa les sám spamätáva a obnovuje. Je to hlavná atrakcia, ktorá do Bavorského lesa ťahá turistov a prinaša regiónu zisky. (haj)