Nachádza sa vo Važeckom krase na styku Kozích chrbtov s Liptovskou kotlinou, na západnom okraji Važca medzi Liptovským Mikulášom a Popradom, východiskami výletov do Nízkych a Vysokých Tatier. Vchod do jaskyne leží osem metrov nad riečiskom Bieleho Váhu v nadmorskej výške 784 m. Od jaskyne je prekrásny výhľad na panorámu Vysokých a Západných Tatier.
Kamenné dekorácie a naplaveniny
Podzemné priestory Važeckej jaskyne zdobia najmä krehké sintrové brčká, stalaktity, stalagmity, stalagnáty a kaskádové jazierka. Pozoruhodné sú naklonené stalaktity na odtrhnutých sintrových kôrach i miniatúrne sintrové mištičky na povrchu kvapľových vodopádov a stalagmitov. Značnú časť jaskyne (Kostnica, Hlinená chodba, Čarovná záhradka) vypĺňajú hlinité sedimenty naplavené bývalými, najmä povodňovými vodami Bieleho Váhu - údajne aj vodami z ponorného toku z poloslepej doliny v Priepadlách. V Hlinenej chodbe tieto sedimenty siahajú až do výšky pol metra pod skalnú povalu. Preto je tu prehliadkový chodník prekopaný až do hĺbky 1,5 metra.
Objavenie, výskum a sprístupnenie
jaskyne
Vstupná sieň bola tamojším obyvateľom dávno známa ako "diera pod Vrškami". Pokračovanie jaskynných priestorov objavil v roku 1922 O. A. Húska za pomoci A. Somra. Podľa F. Havránka, ktorý si v roku 1922 jaskyňu prenajal od važeckého urbáru, ju provizórne sprístupnili už v roku 1928. Do priestorov za Kamenným dómom prenikli Havránek a členovia Speleologického klubu v Brne (Ondroušek, Coufalík, Balák a Kunc) v roku 1952. Moravskí jaskyniari začali jaskyňu skúmať už v roku 1949. Po rekonštrukcii prehliadkového chodníka a inštalácii elektrického osvetlenia, ktorú realizovala firma Turista je jaskyňa v prevádzke od roku 1954. V rokoch 1960 a 1961 sa speleologickým výskumom jaskyne a Važeckého krasu zaoberal Droppa. Do bočnej chodby za Galériou prenikli prieskumníci Turistu v rokoch 1962 a 1963 a jaskyniari z oblastnej skupiny SSS Liptovský Mikuláš v rokoch 1988 a 1989.
Prehliadka jaskyne
Dĺžka sprístupnených častí je 235 metrov. Dobudovaním vstupného objektu v rokoch 1998, 1999 a 2001 sa skvalitnili služby. Jaskyňa je otvorená od 1. februára do 30. novembra každý deň okrem pondelka. Dostupná je z diaľnice i hlavnej cesty medzi Liptovským Mikulášom a Popradom s odbočkami pri Važci. Jej prehliadka môže spestriť program návštevníkom Vysokých i Nízkych Tatier. Vďaka blízkej polohe od diaľnice je vhodnou zastávkou na odpočinok pre motoristov a cestujúcich, ktorí prechádzajú horným Liptovom.
(Úryvok z časopisu Krásy Slovenska č. 11-12/2005 - rubrika JASKYNIARSTVO, krátené)
Viac sa dočítate v najnovšom čísle časopisu Krásy Slovenska. Časopis o prírode a turistike z vydavateľstva DAJAMA si kúpite vo vašom novinovom stánku alebo predplatíte na adrese: Krásy Slovenska, Dúbravská cesta 9, P. O. Box 115, 840 05 Bratislava 45, tel. 02/5465 2055, info@ krasy-slovenska.sk, www.krasy-slovenska.sk