FOTO - ČTK /AP |
ich práv.
Predpokladá sa, že prvý spoločný zoznam, vypracovaný Európskou komisiou a expertmi členských krajín na základe dohodnutých kritérií, by mohol vzniknúť v prvom štvrťroku budúceho roku. Až doteraz si podobné zoznamy vytvárajú len jednotlivé krajiny.
Včerajší súhlas ministrov bol posledným krokom v procedúre schvaľovania príslušného nariadenia, ktoré Európsky parlament v polovici novembra podporil väčšinou hlasov. Zásadu jednotnej čiernej listiny sa podarilo presadiť po sérii leteckých nešťastí - naposledy to bol pád lietadla kolumbijskej spoločnosti West Caribbean vo Venezuele, väčšinu zo 160 obetí tvorili francúzski turisti.
Čierna listina má byť dostupná na internete, na letiskách a u predajcov leteniek, aby pasažieri boli v predstihu varovaní, do akých lietadiel by ani mimo únie radšej nemali nastúpiť. Spotrebitelia získajú právo vopred vedieť, akou spoločnosťou poletia. Ak by sa ich prepravca na čiernu listinu dostal po rezervácii či zakúpení leteniek, cestujúci získa nárok na náhradný let alebo na vrátenie plnej ceny od predajcu. Zoznam by sa mal aktualizovať každé tri mesiace. Spoločná čierna listina by nemala brániť jednotlivým štátom únie reagovať na náhle riziká a obmedziť či zakázať prevádzku ďalších letových prepravcov.
Až dosiaľ neboli jednotlivé zákazy v EÚ koordinované. Napríklad tento rok na jar zakázali v Holandsku tureckú Onut Air. Turci ľudí vozili autobusmi z Amsterdamu do belgického Charleroi, kde zákaz neplatil. (čtk)