Mnohé domy so zaujímavou dedinskou architektúrou by už nutne potrebovali opravu, hovorí starosta Ján Karman. |
Dedinka Praha pri Lučenci sa snaží napriek problémom udržať kontakty so svojou významnou českou menovkyňou. Starosta obce Ján Karman priznáva, že je to oveľa zložitejšie ako v minulosti. "Vtedy to bola do istej miery povinnosť, dnes všetko závisí od našej ponuky a od toho, či sem ľudí z veľkej Prahy dokážeme prilákať," hovorí starosta.
Nie je to vždy jednoduché. Slovenská Praha má iba stovku obyvateľov a na rozdiel od stovežatej Prahy jedinú kostolnú vežu. K pamiatkam patrí ešte drevená márnica z 18. storočia, kde si ukrýva hrobár náradie. Sem však môžu turistov ťažko priviesť. V obci je takmer 90-percentná nezamestnanosť a na jej vzhľade to začína byť vidieť. Mnohé domy so zaujímavou dedinskou architektúrou by už nutne potrebovali opravu.
"V obci nemáme ani žiadne slušné ubytovacie zariadenie a reštauráciu. Je to tiež určitý problém, ak sem chceme pozvať návštevu. Vtedy ich radšej vodíme po okolí, ktoré je našťastie atraktívne," dodáva starosta.
Ešte pred troma rokmi vyzeralo nádejne autobusové spojenie medzi oboma Prahami. Dnes už neexistuje, zrušili ho. "Rozbehli sme tento projekt so súkromným dopravcom. Ukázalo sa však, že spoj nebol rentabilný a k problémom sa pridala aj havária autobusu." hovorí starosta. Hoci autobus už na ďalších zastávkach cestujúcich naberal, zo slovenskej Prahy zvyčajne vychádzal na cestu len šofér. Obec napriek tomu zbrane neskladá a o záujem veľkej Prahy sa chce naďalej uchádzať. "Zrod našej obce je s českou Prahou veľmi úzko spojený a na tejto tradícii chceme stavať," dopĺňa starosta. Jeho veľkým snom je zriadenie múzea husitských tradícií. Pri jeho zrode im sľúbilo pomoc aj podobne orientované múzeum v Tábore. Budovu, kde má múzeum sídliť, už obec dala opraviť. Zatiaľ však s projektom neuspela. "Skúsime to o rok," tvrdí starosta.
Slovenská Praha vznikla v 15. storočí pravdepodobne po známej bitke pri Lučenci. Práve tu bola v stredoveku najväčšia koncentrácia husitského a bratríckeho hnutia mimo územia Čiech. Husiti sem utiekli z Čiech v strachu pred prenasledovaním. Najväčšie boje medzi vojskom Hunyadyho a jiskrovcami sa pri Lučenci uskutočnila v roku 1451.
Zrejme aj v nadväznosti na túto bitku neskôr utečenci z Čiech založili ďaleko od domova novú Prahu. "Ak múzeum nakoniec Pro Slovakii prejde, samostatnú časť expozície by mohol tvoriť aj vývoj vzťahov medzi oboma Prahami," dodáva starosta. (eta)
Na rozdiel od známejšej Prahy má tá slovenská len jednu vežu. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK |