Maketa britského parlamentu. |
Presná kópia pražskej pamiatky je už v metropole Európskej únie, kde od jari skrášli najnavštevovanejšiu bruselskú atrakciu, park Minieurópa.
Radnica aj so slávnym dielom majstra Hanuša je rovnako ako parížska Eiffelova veža, londýnsky Big Ben a ďalšie exponáty v mierke 1:25. Ale aj tak sa Brusel môže tešiť na vyzváňanie zvonov, kikiríkanie kohúta či procesiu apoštolov.
Česko síce pár rokov váhalo, takže ho predbehli Poliaci a Malťania, ale zato sa rozhodlo pre akčný model riadený počítačom.
Dielo modelárskeho ateliéru Romana Slavíčka stálo podľa diplomatických zdrojov 750-tisíc českých korún, bez stavebnej parcely, základov a údržby, o ktorú sa postará bruselský podnik. Pol milióna do modelu investovalo mesto Praha, zvyšok zaplatili ministerstvo zahraničných vecí a agentúra CzechTourism. V podstate za babku, keď to porovnáme s cenou makety bruselského námestia Grand-Place, ktoré stálo 350-tisíc eur.
Myšlienka spoluzakladateľa únie Roberta Schumana Európa dostupná všetkým sa neďaleko známeho Atómia zhmotnila doslova: v podobe verných miniatúr národných pamiatok symbolizujúcich konkrétnu krajinu, jej kultúru a zvyky.
Prečo bude orloj lákať návštevníkov až od jari? "Model musíme najprv zostaviť a oživiť orloj," vysvetľuje riaditeľ Minieurópy Thierry Meeus. "Musíme pripraviť terén - budeme potrebovať aspoň kamión zeminy, vybudovať podkladovú dosku a upraviť zeleň."
Navyše od januára do marca je park uzavretý a tiež treba vybrať vhodný dátum a pozvať prominentných hostí. Riaditeľ sníva o českej kapele na trávniku a českých špecialitách v neďalekej reštaurácii.
Zatiaľ na orloj čaká prázdna parcela s informačným panelom, z ktorého sa rinie česká hymna. Ale Česko má aspoň v zmenšenine únie svoje pevné miesto. "Chystáme sa pohnúť Benátkami, aby sa sem vošlo Maďarsko a Slovinsko. Keď pristúpia Bulhari, Rumuni a Chorváti, budeme musieť presťahovať Nemecko," dodáva riaditeľ.
Na zostavenie čaká aj litovský model Vilniuskej univerzity. Slovensko zadalo zákazku miestnym dielňam, kde sa má do júla zrodiť maketa bratislavského Modrého kostolíka. Výstrahou mu možno bola obrovská maketa španielskej katedrály v Santiagu de Compostela. Dielo, ktoré stálo 250-tisíc eur a 24-tisíc hodín práce, sa po desiatich rokoch v bruselskom povetrí rozpadlo na kúsky.
Minieurópa je súkromný podnik, ale podľa riaditeľa ide o viac než nalákať turistov a drahé vstupné. "Chceme byť výkladnou skriňou Európy, predstaviť ju v celej rozmanitosti," hovorí Meeus. (čtk)
Model námestia Grand-Place stál 350-tisíc eur. FOTO- ARCHÍV |