SME

Tajomné mayské mesto stratené v džungli Chiapasu

Najjužnejší, najchudobnejší, najzelenší, najnebezpečnejší. Federálny mexický štát Chiapas leží na juhu Mexika medzi Guatemalou a Tichým oceánom. Život tu plynie pomaly, pomalšie ako v iných častiach krajiny, a potvrdzuje pravidlo, že správny Mexičan ...

Vľavo Pakalova hrobka - pyramída nápisov, vpravo Palác s vežou "observatória", sídlo viacerých kráľovských dynastií.

Najjužnejší, najchudobnejší, najzelenší, najnebezpečnejší. Federálny mexický štát Chiapas leží na juhu Mexika medzi Guatemalou a Tichým oceánom. Život tu plynie pomaly, pomalšie ako v iných častiach krajiny, a potvrdzuje pravidlo, že správny Mexičan leží, občas sedí a len výnimočne chodí.

Povstalci a história

Po období sucha, keď je väčšina krajiny vyprahnutá, ponúka táto hornatá oblasť

vždy zelenú prírodu. Cesta sa krúti, autobus každú chvíľu brzdí a adrenalínoví turisti chytajú fotoaparát - že by už povstalci? Nie, pred každou zákrutou sú spomaľovače, a trasa, ktorú inde prejdete za hodinu, trvá trikrát dlhšie. Pohybujú sa tu len malé deti, ktoré pri spomaľovačoch ponúkajú ovocie, väčšinou banány.

V kopcovitých pralesoch sú roztrúsené malé drevené búdky - obydlia miestnych Chiapanecos. Chudobní roľníci s dobytkom postávajú pri políčkach s kukuricou a banánovníkmi. Nevidieť tu hrdých správnych chlapov s nablýskanými čiernymi topánkami, na ktoré si praví Mexičania tak potrpia.

Chiapas pripojili k Mexiku v polovici 19. storočia, keď sa susedná Guatemala vzdala tohto územia za 420-tisíc pesos. Odvtedy sa tu veľa nezmenilo a nespokojnosť sa prejavuje nepravidelnými povstaniami.

V roku 1994 hlavné mesto San Cristóbal de las Casas a ďalších päť miest obsadila Zapatistická armáda národného oslobodenia a 12-dňové boje s armádou si vyžiadali podľa vládnych prameňov 154 obetí (neoficiálne do 400).

Ich vodca "subcomandante Marcos", bývalý vysokoškolský profesor, vystupujúci na verejnosti v čiernej kukle, odvtedy neúspešne vyjednáva s vládou o dohode (hlavné požiadavky povstalcov: práva Indiánov, spravodlivé rozdelenie pôdy, vlastné školy, zdravotná starostlivosť). "Zapatecas" sa stiahli hlbšie do vnútrozemia, ale rokovania nikam nevedú a napätie dodnes trvá. Aj preto tu autobusy s turistami smerujúcimi k vodopádom Aqua Azul alebo hlbšie do vnútrozemia sprevádzajú policajné vozidlá.

Tajomné Palenque

Keď v 18. storočí prví bádatelia pri ústí rieky Chacamas do Usumacinty na severe Chiapasu náhodou objavili v hustej džungli polorozpadnuté pyramídy a palác, ostali stáť v nemom úžase.

To isté dnes zažijú turisti pri vstupe na hlavné námestie s Palácom a radom chrámov a pyramíd, aj keď je odkrytá len malá časť z celkovej plochy. Palenque (v preklade - miesto každodennej smrti Slnka) je magické archeologické mesto. Tajomné, z veľkej časti zarastené pralesom. Ak dobre otvoríte uši a započúvate sa do okolitých zvukov, vrátite sa o 1400 rokov späť, keď tu vládli Mayovia. Už vtedy mali títo Indiáni - divosi na vysokej úrovni organizovaný mestský život s desiatkami tisíc obyvateľov, astronómiu, matematiku a používali ideografické písmo.

Ich kalendár s 18 mesiacmi po 20 dní a piatimi nešťastnými dňami sa oproti nášmu roku mýlil iba o minúty. Pri počítaní používali znaky pre jednotku, päťku a nulu. Poznali štyri svetové strany plus piaty rozmer - stred, to znamená bod, z ktorého rastie strom života do neba a jeho korene sa končia v deväťstupňovom podsvetí.

Kráľ Pakal

Najväčší rozvoj zažila miestna civilizácia v 7. storočí za vlády kráľa Pakala. Vládol 68 rokov a je s ním spojená aj najvýznamnejšia pamiatka Palenque, deväťstupňová (počet podsvetí) pyramída Chrám nápisov, prvá kráľovská hrobka nájdená v mayskej oblasti. Objavil ju v roku 1949 mexický archeológ Alberto Ruz Lhuillier až 150 rokov po začatí výskumov v tomto meste. Sám je pochovaný v malej kamennej hrobke pri ceste od Chrámu nápisov k hlavnému východu.

Do Pakalovej pohrebnej komory sa vchádzalo z vrcholu pyramídy. Po schodoch sa zostupovalo do krypty, ktorá je na úrovni okolitého terénu. V hrobke bol tri metre dlhý kamenný blok - sarkofág, prikrytý doskou vyzdobenou basreliéfnou kresbou zobrazujúcou posledné chvíle kráľa Pakala.

V okamihu smrti klesá ako zapadajúce slnko do otvorených čeľustí podsvetia a z jeho tela vyrastá strom, ktorý nesie mayské nebo. Steny komory boli pokryté množstvom štukových motívov zobrazujúcich bohov, kráľov predchádzajúcich dynastií, textov a kalendárnych údajov. Jeden z dátumov spája deň nástupu Pakala na trón s jeho božským predkom pred 1 246 826 dňami.

Vnútri sarkofágu bola dutina s kostrou kráľa a skrinkou s klenotmi. Tvár mal zakrytú nefritovou mozaikovou maskou. Od hrobu vedie k vrcholu pyramídy kamenné potrubie - psychodukt, ktoré používali nástupcovia kráľa na duchovnú komunikáciu so svojím veľkým predchodcom.

Kúsok sci-fi

Vyznávači mimozemských civilizácií zas vidia v bývalom kráľovi, zobrazenom na sarkofágu, kozmonauta pri štarte rakety. Spisovateľ a hľadač odkazov mimozemšťanov Erich von Däniken tu našiel pri úpätí jednej pyramídy kameň, na ktorom je podľa neho vytesaný človek s kyslíkovou maskou na tvári.

Pri prechádzaní areálu sa na turistov z každej strany tlačí divoká príroda (v hlavnej časti aj obchodníci so suvenírmi) a aj to dodáva tomuto miestu výnimočnosť v porovnaní s ostatnými rovinatejšími mexickými pamiatkami, zavalenými hordami turistov. Stačí odbočiť z hlavného chodníka, dostanete sa do nefalšovanej divokej prírody a môžete začať objavovať staré, ešte neodkryté zvyšky tajomného mayského mesta. Tu sa mal nakrúcať Indiana Jones.

JURAJ MLADÝ

Veko sarkofágu, Pakal oblečený ako Kukuričný boh v okamihu smrti a znovuzrodenia.

V Chráme grófa žil okolo roku 1830 dva roky excentrický aristokrat z Európy.

FOTO - AUTOR

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 193
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 548
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 13 941
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 006
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 632
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 500
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 017
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 340
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ľuboš Vodička: Zolná, kostol za hradbami
  2. Ľuboš Vodička: Slovenské hrady: Tematín
  3. Anton Kaiser: 100 rokov organizovanej turistiky III.
  4. Ladislav Kucharik: Bahrain - panské pieskovisko na zimu
  5. Michal Drotován: Singapur - mesto budúcnosti. Naozaj?
  6. Aleš Tvrdý: Ľudské povolania
  7. Ľuboš Vodička: Kam vo Viedni, keď prší? Albertina
  8. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Lokca
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 786
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 669
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 473
  4. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 392
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 376
  6. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 244
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 143
  8. Juraj Kumičák: Kolaborant 7 273
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu