Staré Hory 22. novembra (TASR) - V posledných dňoch pribudli na cestách kolízie áut s lesnou zverou. Je to aj tým, že zvieratá sú počas jesenných a zimných mesiacov na rozdiel od jari a leta aktívne po väčšiu časť dňa.
"V jeseni a v zime by mali byť vodiči opatrní najmä pri prechádzaní tých úsekov ciest, ktoré vedú lesnými komplexmi alebo okolo polí a lúk. Obzvlášť na brieždení a na súmraku, pretože práve vtedy sa lesná zver sťahuje medzi stanovišťami odpočinku a pastvy. Migrujúca lesná zver môže spoza stromov alebo z poľného lánu vybehnúť znenazdajky. Keď sa potom ocitne odrazu vo svetle reflektorov automobilu, môže zareagovať veľmi neprirodzene," uviedol pracovník starohorskej Výskumnej stanice Ústavu ekológie lesa SAV Miroslav Saniga.
Oslepené zviera, ale i stádo oslepené zostane stáť uprostred vozovky a pri neprimerane vysokej rýchlosti už vodič nemusí ubrzdiť vozidlo a vyhnúť sa kolízii. Navyše, na šmykľavej vozovke s poľadovicou má raticová zver - jelenia, diviačia, srnčia - sťažené podmienky na pohyb, takže vodič musí počítať s jej pomalším odchodom z cesty, podotkol Saniga.
Pri vysokej rýchlosti aj zrážka so srnou, zajacom, líškou a ďalšími menšími zvieratami môže spôsobiť vážnu dopravnú nehodu. Kolízia s väčšou zverou (jelene, diviaky alebo aj medvede) sa môže skončiť tragicky, a to nielen smrťou zvieraťa.