Mekka 21. februára (TASR) - Vzývajúc Boha za zvuku policajných sirén a vrtuľníkov sa dnes asi dva milióny moslimov v rámci vyvrcholenia veľkej púte hadždž zhromaždili na hore Arafát, kde prorok Mohamed pred 14 storočiami predniesol svoju poslednú kázeň.
Po modlitbách v neďalekom údolí Míná, kde väčšina pútnikov strávila noc v tisícoch ohňovzdorných stanov, sa veriaci vydali pešo, autobusmi či terénnymi vozidlami na krátku cestu na Arafát, mierny pahorok, na ktorom sa týči malá skalnatá Hora milosrdenstva.
Uprostred dopoludnia už bola celá oblasť takmer úplne zaplnená mužmi v bielom oblečení a okrem tvárí a rúk zahalenými ženami. Po príchode mnohí z nich vystúpili na Horu milosrdenstva aj napriek desiatkam príslušníkov polície a varovaniu úradov o nebezpečenstve pádu kameňov.
Pútnici na hore pózovali pre skupinové fotografie, iní sa snažili zachytiť dôležitý okamih ich života videokamerami. Obchodníci pýtali za okamžité fotografie desať rialov (asi tri doláre). Väčšina veriacich však len ticho sedela na kameňoch, modlila sa a čítala Korán.
Dole na plošine tiež prekvital obchod. Podnikavci ponúkali všetko - od fotografií s ťavou v pozadí či kazetami s náboženskými kázňami a prednesom Koránu po ruské ďalekohľady, bižutériu, hračkárske zbrane či jablká z Ameriky.
Stovky policajtov a vojakov dohliadali na situáciu, dávali pokyny motoristom i chodcom, nad ktorými lietali policajné helikoptéry. Hluk obrovského davu často prerušil zvuk sirén.
x x x
Pútnici ostanú na Arafáte, vzdialenom 19 kilometrov južne od Mekky, až do západu slnka. Odtiaľ sa vydajú ku svätyni Muzdalifá, kde si nazbierajú kamienky na ďalšiu časť púte - symbolické kameňovanie diabla, ktoré sa začne v piatok.
Tohtoročnú púť poznamenalo napätie po teroristických útokoch z 11. septembra a následnej protiteroristickej kampani USA v Afganistane, ktorú mnohí moslimovia vnímajú ako boj proti ich viere. Predstavitelia Saudskej Arábie však vyhlásili, že nebudú tolerovať pokusy o zatiahnutie politiky do náboženských obradov.
Podľa predbežných údajov pricestovalo do púštneho kráľovstva vyše 1,3 milióna pútnikov, ku ktorých sa pripojilo viac než pol milióna obyvateľov Saudskej Arábie. Vlani vykonalo hadždž 1,8 milióna moslimov, z toho 1,36 milióna zo zahraničia.
x x x
Príchod na vrchol Hory milosrdenstva je vrcholom púte hadždž a zároveň jedným z emocionálne najsilnejších momentov púte, pri ktorom moslimovia žiadajú Boha o odpustenie, čo symbolizuje aj Posledný súd.
Podľa tradície bola planina Arafát miestom, kde žili Adam a Eva po vyhnaní z raja. Prorok Mohamed tam v roku 632, tri mesiace pred smrťou, predniesol poslednú kázeň, počas ktorej sa mu podľa moslimov zjavila posledná pasáž svätej knihy Korán.
Pri návrate do Mekky sa pútnici znova zastavia v údolí Míná, kde podľa ich vyznania chcel prorok Abrahám dokázať svoju vieru a na výzvu Boha obetovať vlastného syna. V piatok, prvý deň Sviatku obetovania - Íd al-Adhá - tam Bohu prinesú zvieraciu obetu. Predtým ešte musia hádzať kamene do troch stĺpov symbolizujúcich diabla.
Hadždž musí každý telesne schopný a solventný moslim vykonať aspoň raz v živote. Púť do rodiska proroka Mohameda je pre moslimov očistným rituálom, ktorým si podľa viery očistia dušu a zbavia sa hriechov.