VYSOKÉ TATRY 16. novembra (SITA) – Už krátko po 19. novembri 2004 sa objavili názory, že Tatry sú na kolenách. Dnes, takmer rok po kalamite, je situácia iná. „Čísla nepustia a pohľady na dôsledky kalamity vo Vysokých Tatrách na cestovný ruch môžu byť rozličné,“ uviedol pre médiá riaditeľ Združenia cestovného ruchu Peter Chudý. Z dane z ubytovania, bývalého kúpeľného poplatku, môže mesto presne určiť, koľko ľudí bolo na území Vysokých Tatier. Počas letnej sezóny, podľa odvedenej dane, bolo v ubytovacích zariadeniach o desať percent viac hostí ako v roku 2004. „Pre nás je to veľmi priaznivý výsledok, pretože leto 2004 bolo hodnotené veľmi pozitívne z hľadiska cestovného ruchu,“ doplnil P. Chudý. Výsledok je o to priaznivejší, že Vysoké Tatry postihla kalamita a uprostred letnej sezóny aj veľký lesný požiar.
Hodnotenie zimnej sezóny je podľa Chudého o niečo komplikovanejšie. Na jednej strane došlo k poklesu ubytovaných hostí, a to až o 30 percent. Na druhej strane výraznejšie, až o 40 percent, vzrástol počet jednodňových návštevníkov. Tieto čísla svedčia o tom, že kalamita mala dosah na ľudí, ktorí sa neubytovali priamo v Tatrách, ale v podhorí. Výrazný nárast počtu jednodňových návštevníkov počas zimy pravdepodobne súvisí so zvedavosťou ľudí, ktorí sa prišli pozrieť čo sa vo Vysokých Tatrách stalo.
Následky kalamity a hlavne ich odstraňovanie prispelo k tomu, že subjekty cestovného ruchu sa podľa P. Chudého v mnohých prípadoch, „čo nebolo roky možné“ zjednotili a výsledkom sú pozitívne trendy do budúcnosti. Príkladom je spolupráca prevádzkovateľov vlekov a lanoviek s tatranskými podnikateľmi, ako aj spolupráca ubytovacích a reštauračných služieb. Kalamita podľa Chudého cestovnému ruchu pomohla „v spoločnom ťahu na bránku.“ V žiadnom prípade však samotnú kalamitu nevnímajú podnikatelia v cestovnom ruchu ako pozitívnu, či priaznivú udalosť. Kalamita poškodila výzor Vysokých Tatier takým spôsobom, že možno niekoľko generácií nebude poznať Tatry také, aké sme ich poznali do 19. novembra 2004, dodal P. Chudý. Záujmom podnikateľov je, aby Vysoké Tatry boli také isté, ale zároveň iné a v mnohých smeroch zaujímavejšie.
Podľa Chudého lyžiarska sezónou vo Vysokých Tatrách trvala 136 dní. Podmienky pre zimný cestovný ruch vo Vysokých Tatrách boli uplynulú sezónu veľmi dobré. Prieskum obsadenosti ubytovacích zariadení pred nadchádzajúcou zimou svedčí o narastajúcom záujme ľudí o Vysoké Tatry. Podľa Chudého to pravdepodobne súvisí aj s tým, že podnikatelia sa v rámci marketingovej politiky snažia narábať s cenami služieb a vždy sa snažia pribaliť nejakú doplnkovú službu. Návštevnosť Vysokých Tatier počas nadchádzajúcej zimy by mala byť lepšia ako v uplynulom roku.