
Do Mekky by malo podľa odhadov saudskoarabských úradov pricestovať okolo dvoch miliónov moslimov.
FOTO - ČTK/AP
Na viac ako dva milióny odhadujú tento rok saudskoarabské úrady počet moslimských pútnikov v najsvätejšom mieste islamu - Mekke. Tohtoročná púť alebo hadždž, ktorá vyvrcholí dnes výstupom na horu Arafat (Horu milosrdenstva) neďaleko Mekky, sa odohráva v znamení udalostí po 11. septembri minulého roku. Saudská Arábia si preto podľa agentúry Reuters dala viac ako inokedy záležať na bezpečnostných opatreniach.
Policajné hliadky už pred vstupom do mesta kontrolujú povolenia, ktoré pútnikom umožnia vstúpiť na miesto, kde si každý moslim splní jednu z piatich podmienok svojho náboženstva. Nie je ich málo. Pre každú krajinu Rijád vyčlenil tisíc pútnickych víz na milión obyvateľov s tým, že do Mekky musia prísť do 6. februára. Výnimku dostalo iba viac ako 12-tisíc Afgancov.
Už teraz sa v Mekke a jej okolí zdržiava okolo 1,5 milióna veriacich, a to ešte neprišli pútnici zo Saudskej Arábie, ktorých počet sa odhaduje na pol milióna.
Počas piatich dní púte musí pútnik sedemkrát obísť čiernu skalu Káaba v srdci Veľkej mešity - najsvätejšieho mesta Mekky. Mnoho pútnikov sa snaží svätého kameňa dotknúť a práve na tomto mieste pri tlačenici zahynie najviac ľudí. Následne sa musí pútnik napiť vody zo studne Zamzam, vystúpiť na horu Arafat, kde mal prorok Mohamed v roku 632 svoju poslednú kázeň. Nakoniec každý moslim ukameňuje diabla siedmimi skalami. Po tomto rituále sa niektorí poberú do Mediny, kde im holiči ostrihajú vlasy a oholia brady.
Zajtra všetko pokračuje sviatkom al-Adhá, pri ktorom si stúpenci islamu pripomenú obetovanie Izmaela (nie Izáka, ako hovorí Biblia) praotcom Abrahámom. Vo všetkých moslimských krajinách sa počas noci al-Adhá ľudia oblečú do najdrahšieho šatstva a obetujú ovcu. Obeta sa musí vykonať veľmi ostrým nožom, pričom sa vzýva meno Alahovo. V bitúnkoch neďaleko Mekky už zhromaždili tisíce oviec. Podľa odhadov by mali tento rok pútnici obetovať okolo jedného milióna zvierat.
Každý moslim má povinnosť absolvovať púť, ak mu to umožňujú financie a zdravie. Keď sa z Mekky vráti, doživotne sa mu dostáva oslovenie „hadž“ alebo „hadža“. Moslimovia veria, že tí, ktorí zomrú počas hadždže, majú automaticky zabezpečené miesto v raji.
Aj napriek zákazu akejkoľvek politickej činnosti počas týchto náboženských ceremónii sa uplynulú sobotu podarilo iránskym a libanonským pútnikom zorganizovať demonštráciu, na ktorej podporili palestínsku intifádu a protestovali proti americkej politike.
(taa)