Milánsky dóm je vraj najkrajšou gotickou stavbou sveta. Urobiť peknú fotku je však pre turistov problém. Stavbu stále rekonštruujú a je obkolesená lešeniami. |
Táto poldruhamiliónová metropola leží na severe Talianska. Milánčania si polohu svojho mesta pochvaľujú. Hodinu cesty autom sú vzdialené alpské lyžiarske zjazdovky aj morské pláže. "Život v Miláne je veľmi nákladný. Pre priemernú rodinu nie je jednoduché platiť si nájomné, auto, náklady spojené so životom a údržbu víkendového domčeka pri mori alebo v horách, ktoré sú veľmi obľúbené. Aj rodina s dvomi zarábajúcimi manželmi má príjem len okolo 6000 eur (asi štvrť milióna korún) mesačne," hovorí vážnym hlasom sprievodkyňa Victoria Conti. Na Slovensku ešte nebola.
Obchod a móda
Hlavné mesto Lombardie je priemyselným centrom Talianska. Sídlo tu majú všetky väčšie talianske banky, burza cenných papierov aj dôležité priemyselné podniky. Ľudia v uliciach sú trošku iní ako v ostatných talianskych mestách. Okrem toho, že tu vidno viac blondiakov a ľudí s modrými očami, všetci sú akísi uponáhľanejší. Namiesto na popoludňajšiu siestu či večerné špagety myslia skôr na najbližší míting.
Do Milána sa sťahujú ambiciózni a kariérychtiví Taliani z celej krajiny. Asi preto je mesto a jeho okolie jedným z desiatich najbohatších regiónov Európskej únie. Napriek zhonu a biznismenom v uliciach Miláno nepôsobí dojmom chladných nemeckých metropol. Sčasti aj kvôli tradičným juhoeurópskym mopedom, ktorých tu jazdí snáď viac ako áut.
Zaujímavá je aj atmosféra módy, ktorou mesto dýcha. Na uliciach okrem pánov v čiernych oblekoch možno stretnúť aj modelky na kávičke alebo korzujúce študentky oblečené v šatách, ktoré budú u nás výkrikom módy najskôr budúcu sezónu. Ulice v centre sú plné butikov svetoznámych značiek.
Dóm a večera
Dominantou mesta je gotický dóm priamo v centre mesta. Je jednou z najkrajších svetových stavieb v tomto slohu. Stavali ho takmer päťsto rokov a podľa legendy má tisíc vežičiek. Dovnútra sa zmestí 40-tisíc veriacich. Pre porovnanie, na najväčší slovenský futbalový štadión na Tehelnom poli sa zmestí o desaťtisíc ľudí menej.
Pred tridsiatimi rokmi bol chrám celý čierny od splodín z áut. Magistrát rozhodol, že ho treba vyčistiť. Dnes stavba žiari bielobou - rekonštrukčné práce sa však po troch desaťročiach začali odznova. Turisti hľadajúci zábery bez lešenia sa tak budú musieť potrápiť.
Milovníkov opery určite bude zaujímať budova La Scala. Od dómu k nej vedie impozantná nákupná pasáž Galleria Vittorio Emanuele z 19. storočia. Budova je však sklamaním, aj oproti oveľa menej významnému Slovenskému národnému divadlu pôsobí ako chudobný príbuzný.
Ďalším pozoruhodným miestom je Castello - mohutný renesančný hrad. Koncom 15. storočia patril rodine Sforzovcov. Tá na svoj dvor pozvala umelcov Bramanteho a Leonarda da Vinciho, čím sa začalo najslávnejšie obdobie talianskeho umenia. Na stenu milánskeho opátstva dominikánov namaľoval Leonardo svoju slávnu fresku Posledná večera. Záujem turistov o ňu rapídne vzrástol po tom, čo Dan Brown vydal svoj bestseller Da Vinciho kód.
MARTIN KÓŇA
FOTO - AUTOR
Galéria Viktora Emanuela spája námestie pred dómom so slávnou operou La Scala. |