J. Považan - Jánošík 1987. FOTO - www.sng.sk |
keramiku, sklo, sochy, kostýmy a ďalšie exponáty výstavy s názvom Mýtus Juraj Jánošík si môžete pozrieť v Schaubmarovom mlyne do 26. februára.
"Výstava ponúka obraz Jánošíka v rôznych druhoch umenia a v rôznych žánroch umeleckej tvorby asi päťdesiatich autorov. Výstava je doplnená aj ukážkami z literatúry, ktorá sa Jánošíkom zaoberá, a tvorbou Radošinského naivného divadla," povedala kurátorka výstavy Katarína Čierna.
Najväčší rozmach výtvarného umenia s jánošíkovskou tematikou a motívy "chlapcov z hôr" a ich družín zaznamenala prvá polovica 19. storočia. Vtedy vznikali charakteristické ľudové maľby na sklo. Neskôr táto téma prešla od ľudového umenia folklóru do slovenského výtvarného umenia, literatúry, divadla, opery, neskôr muzikálu a filmu. Výstava podľa Čiernej zaznamenáva všetky tieto prejavy až po súčasnosť.
V prvej polovici 20. storočia sa Jánošíkom zaoberala celá generácia zakladateľov moderného maliarstva, ako napríklad Janko Alexy, Miloš Alexander Bazovský, Mikuláš Galanda, Martin Benka a Ľudovít Fulla, ale aj slovenskí grafici, Ernest Zmeták, Vincent Hložník a ďalší.
Postmodernou umeleckou interpretáciou hrdinu Jánošíka sa vyznačuje kolekcia diel z roku 1985, ktorú výtvarníci vytvorili ako poctu k päťstej repríze kultúrvej inscenácie 'Jááánošííík" Radošinského naivného divadla. Na výzvu divadla zareagovali okrem iných Milan Bočkay, Klára Bočkayová, Juraj Meliš, Ľuba Lauffová, Marián Mudroch, Vladimír Popovič a Jana Želibská. Ich diela sa vyznačujú humorom, nadsádzkou a odmýtizovaním legendárneho hrdinu. Podľa kurátorky sa v súčasnosti Jánošík z tvorby slovenských výtvarníkov pomaly vytráca.
Výstava Mýtus Juraj Jánošík vznikla ako súčasť výstavného projektu Slovenský mýtus, ktorý hostí Slovenská národná galéria v Bratislave. (čtk)