storočia so známou zvonovitou kupolou bol zničený pred 60 rokmi pri spojeneckom bombardovaní počas druhej svetovej vojny.
Medzi vyše 1700 sponzormi, darcami a čestnými hosťami v chráme nechýbal nemecký prezident Horst Köhler, kancelár Gerhard Schröder, jeho nástupkyňa Angela Merkelová, britský vojvoda z Kentu či veľvyslanci USA a Francúzska. Slávnostnú omšu na námestí pred chrámom sledovalo na obrazovkách okolo 60.000 ľudí z celého Nemecka i zahraničia.
Evanjelický biskup Jochen Bohl prítomným z bohato zdobenej obnovenej kazateľnice povedal, že rekonštrukcia barokového chrámu je významným dielom v duchu zmierenia. "Naše srdcia a mysle sú plné vďačnosti a veľkej radosti," vyhlásil.
Projekt opätovnej výstavby Frauenkirche si vyžiadal náklady vo výške 179 miliónov eur, z nich približne 100 miliónov pokryli dary, vrátane značných súm z USA a Británie.
Obyvatelia Drážďan poznali 47 rokov Frauenkirche ako 13-metrovú hromadu zrúcanín lemovanú dvoma múrmi - len to z chrámu ostalo po bombardovaní mesta britskými a americkými lietadlami v noci z 13. na 14. februára 1945.
Východonemecké úrady ponechali trosky nedotknuté ako pripomienku deštrukcie vojny. Tlak na rekonštrukciu a zhromažďovanie financií na ňu však nabrali na spáde po páde komunizmu a opätovnom zjednotení Nemecka v roku 1990. Dnešná vysviacka sa konala o rok skôr, než bolo pôvodne plánované.
Jedinečnosť chrámu postaveného v rokoch 1726-1743 spočíva okrem iného v kruhovej konštrukcii. Lavice sa rozprestierajú v kruhu okolo oltára ako vlny okolo kameňa hodeného do vody. Hoci vnútri cítiť vôňu nového dreva a náteru, všade vidno tiež pripomienky na minulosť: najviac vpravo od oltára pôvodný kríž, ktorý bol na vrchole kupoly.
Frauenkirche po rekonštrukcii pozostáva z asi 43 percent z historického kamenného materiálu. Spolu 3539 zo 7110 kusov trosiek bolo po obnove budovy vložených do jej vonkajšej fasády, čo má pripomínať minulosť a to, ako môže viesť k novému začiatku.