Starosta Imrich Hrabovský pri rímskej pamiatke v Semerove. |
Obec Semerovo v Novozámockom okrese dostala cenu za príkladné informovanie v súťaži Infočin v tomto roku. Na webovej stránke informuje aj o histórii a pamiatkach obce. Semerovo navštevujú najmä turisti z termálneho kúpaliska Podhájska, ktoré funguje celoročne.
"Upozorňujeme ich najmä na rímsku tabuľu z roku 229 nášho letopočtu, ktorá je zamurovaná vo vonkajšom múre kostola. Takmer meter dlhú tabuľu z vápenca našli pri kopaní hrobu na cintoríne v roku 1938," povedal starosta Imrich Hrabovský.
Podľa riaditeľa Archeologického ústavu SAV v Nitre Alexandra Ruttkaya patrí k najvýznamnejším nápisom z doby rímskej a svedčí o snahách Rímskej ríše získať územie severne od Dunaja.
Miestny kňaz chcel tabuľu zachovať a dal ju zamurovať zvonka do kostolnej steny len kúsok nad zemou. Práve táto časť steny vlhla a tabuľu spevnili cementom. Namiesto toho, aby ju zachránili, ju poškodili. Niekoľko riadkov textu o Markovi Auréliovi sa už vôbec nedá prečítať.
Obec dala tabuľu pred niekoľkými rokmi z kostola opäť vysekať, zrenovovať a zamurovať o niečo vyššie - do suchšej časti kostolnej steny. Porušený text sa už nepodarilo obnoviť, pretože nebol zdokumentovaný.
Najmä zahraniční turisti vyhľadávajú v Semerove židovský cintorín, ktorý sa v písomnostiach spomína už v roku 1780, no niektoré náhrobné kamene sú o niekoľko storočí staršie. "Keď k nám prišli židia hľadať tento cintorín prvý raz, bol tak zarastený burinou, že sme ho nevedeli nájsť. No odvtedy ho udržiavame," hovorí starosta.
Na cintoríne je pochovaný rabín Isac Beuer s manželkou Devorou. Každé dva roky ho navštevujú ich príbuzní - rabíni zo San Francisca a Londýna. Pri každej návšteve zanechajú stopu - zvýraznia písmo na náhrobnom kameni," hovorí Hrabovský.
Internet upozorňuje na starú zvonicu v strede obce. Postavili ju v 19. storočí z finančnej zbierky zemepánov. "Chceme ju sprístupniť turistom a umiestniť do nej informácie o obecných pamiatkach," plánuje starosta.
(bej)
FOTO SME - JANA BEŇOVÁ