"Snažili sme sa zachytiť všetko podstatné z toho, ako triedy a vyučovanie vyzerali v rôznych historických obdobiach," hovorí riaditeľ múzea František Hýbl. |
Moravské mesto Přerov, príjemné miesto v srdci úrodnej nížiny Haná, láka turistov viacerými atrakciami. Tou hlavnou je nepochybne Múzeum Komenského, ktoré má viacero častí. So zaujímavými stálymi expozíciami sa stretnete na zámku v centre Přerova alebo v ornitologickej expozícii Ornis v Přerove. Približne pätnásť kilometrov od Přerova smerom do Lipníka nad Bečvou leží hrad Helfštýn, ktorý múzeum tiež spravuje. Hrad je už roky mekkou kováčov z celého sveta, ktorí sa tu stretávajú na známej kováčskej akcii Hefaiston. Nemálo ich bolo aj zo Slovenska, keďže Přerov je od hraníc vzdialený približne sto kilometrov a počet slovenských turistov v posledných rokoch narástol.
Čierna kuchyňa pre laureátov UNESCO
Přerovský zámok, kde sídlia stále expozície múzea, v súčasnosti opravujú, no nenechajte sa odradiť lešeniami a murárskymi majstrami. Vnútri nájdete všetky hlavné expozície bez akýchkoľvek obmedzení. A treba priznať, že na jedno múzeum ich nie je málo. Obsahujú tematiku od archeológie, cez národopis a mineralógiu až po hlavnú časť činnosti múzea - všetkého, čo sa spája s J. A. Komenským. Renesančný zámok má nádherné podzemné priestory, ktoré by bolo hriechom nevyužiť. Miesto tu našla rozsiahla archeologická expozícia, no nájdete tu napríklad aj zrekonštruovanú čiernu kuchyňu.
"Pochádza zo 17. storočia. V tom období hrady a zámky takúto kuchyňu mali. Snažili sme sa ju zrekonštruovať do pôvodného stavu," hovorí riaditeľ František Hýbl. Jeho snom bolo, aby čierna kuchyňa s otvoreným ohňom nebola iba nemým svedkom histórie. Zaujímavosťou je, že za kuchynským stolom pravidelne sedia vzácni hostia - najlepší svetoví učitelia. Laureátov UNESCO pravidelne hostia v podzemných priestoroch medovinou a viacerí z nich už označili túto pozornosť za neopakovateľnú.
Trieda podľa Komenského
Samozrejme, múzeum je spojené hlavne s osobou Jana Amosa Komenského. Ten sa vzdelával v Přerove v rokoch 1607 - 1611 a neskôr tu roky pôsobil ako učiteľ. Múzeum tohto druhu je najstaršie na svete a v Přerove sú na to patrične hrdí. Založil ho František Slameník v roku 1888. V múzeu uchovávajú doslova unikáty zo života Komenského. Známe je, že Komenský bol trikrát ženatý a spomienka na jeden z jeho sobášov je uložená aj v Knihe smluv svatebních z roku 1618. Mimoriadne cenných je aj dvesto jeho kníh - komenián spred roku 1800, Pražská biblia z roku 1488 či rukopisy Komenského.
V múzeu si nenechajte ujsť ani systém vzdelávania v priebehu storočí. Sadnite si do triedy z čias Komenského, preskočte si nejaké to storočie do triedy z Rakúsko-Uhorska, potom do obdobia prvej republiky, až kým nezakotvíte v smutne preslávených 50. rokoch minulého storočia. Nezľaknite sa, ak vás na stene budú po Františkovi Jozefovi vítať Gottwald so Stalinom.
"Snažili sme sa zachytiť všetko podstatné z toho, ako triedy a vyučovanie vyzerali v rôznych historických obdobiach," hovorí riaditeľ Hýbl. Trieda z doby Komenského je premyslená do detailov, hoci riaditeľ dostal od pamiatkarov povolenie na drevený strop triedy až po tvrdých polemikách. Za socializmu sa zas nadrel, ak chcel do triedy z obdobia Rakúsko-Uhorska presadiť portrét Františka Jozefa. Kríž na stene mohol pribudnúť až po novembri 1989.
Najviac však dala ľuďom z múzea zabrať práve trieda z čias Komenského. Aby ju zostavili čo najvernejšie, siahli po Komenského Orbis pictus. Každý detail tried je natoľko zaujímavý, že z obdobia Rakúsko-Uhorska nechýbajú v triede ani pľuvadlá. Jedno pre učiteľa, druhé pre žiakov. "Vôbec to nebol zanedbateľný detail, tuberkulóza vyčíňala práve v tom období," myslí si riaditeľ.
KVETA FAJČÍKOVÁ
Trieda z obdobia Komenského je premyslená do detailov. |
Na stenách nechýbajú ani plagáty z čias socializmu. |