Bulharský veterinár v centre Sofie dáva mŕtveho vtáka do plastového vreca. Obavy z epidémie vtáčej chrípky vyvolali v celej Európe mimoriadne opatrenia. FOTO - REUTERS |
Vážnosť situácie na starom kontinente zvýraznil aj prvý prípad vtáčej chrípky v Európskej únii. Ten sa včera objavil v Grécku, kde sa teraz zisťuje, či ide o kmeň H5N1 nebezpečný pre ľudí.
Riziko rozšírenia nebezpečného vírusu sa už dostalo na stôl k najvyšším predstaviteľom únie. Ministri zahraničných vecí krajín EÚ sa dnes v Luxemburgu stretnú, aby prediskutovali spoločný postup proti vtáčej chrípke.
Dobrú správu oznámili experti únie, ktorí včera pricestovali do Turecka zmapovať situáciu okolo výskytu smrteľného vírusu v krajine. Nič podľa nich nenasvedčuje tomu, že by vírus, ktorý sa objavil v Kizikse (len 120 kilometrov od Istanbulu), predstavoval riziko pre ľudské zdravie.
Podobne ako v Kizikse aj v rumunskej dedine Maulic, kde zaúradovala vtáčia chrípka, zabili tisíce kusov hydiny. Keďže inkubačná lehota pri vtákoch už uplynula, jej ďalšie šírenie už nehrozí. Najnovšie testy odobratých vzoriek hydiny zo zasiahnutých oblastí ukázali negatívny výsledok. Pozitívny trend by mali overiť ešte britské laboratóriá začiatkom týždňa.
Európa však zostáva v pohotovosti, keďže infekciu do ďalších miest môžu priniesť ďalšie sťahovavé vtáky z Ázie. "Nebudeme sa zdráhať navrhovať drastické opatrenia," vyhlásil predseda Európskej komisie José Manuel Barroso.
V únii už platí zákaz dovozu hydiny z Turecka aj Rumunska. V Poľsku prikázali farmárom, aby chovali sliepky len vnútri. Odborníci sa obávajú, že vírus vtáčej chrípky sa môže po mutácii stať extrémne nebezpečný pre ľudí.
Vírus H5N1, ktorý bol zistený v Turecku, je smrtiacim kmeňom vtáčej chrípky, ktorá od roku 2003 zabila v juhovýchodnej Ázii vyše 60 ľudí. V Ázii už v dôsledku vírusu utratili milióny kusov hydiny. Ďaleký východ považujú odborníci za najrizikovejšiu oblasť. Imúnna proti nákaze však nie je žiadna krajina. "Žiadny národ nie je úplne pripravený na vtáčiu chrípku," tvrdí americký minister zdravotníctva Mike Leavitt, ktorý prišiel do Indonézie v rámci ciest po juhovýchodnej Ázii, kde žiadal o dodržovanie bezpečnostných opatrení. Spojené štáty poskytli regiónu 25 miliónov dolárov na prípravu lekárov, zásob a laboratórnych zariadení na dostatočnú kontrolu nebezpečného vírusu.
Niektorí zdravotnícki experti sa obávajú, že tamojšie úrady nevykladajú dosť úsilia. Hovorca Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Peter Cordingley varoval európske vlády, aby nezabudli, že základný zdroj nákazy leží v Ázii. Chudobné krajiny podľa WHO nemajú na boj proti vtáčej chrípke dostatok financií. WHO už preto medzinárodnú komunitu požiadala o 260 miliónov dolárov.
(rek, čtk, reuters)