Londýn 14. októbra (TASR) - Archeológovia objavili nedávno v Iráne na starovekej lokalite Tul Táliš veľký počet kostier starovekých bojovníkov, ktorí prišli v boji o ruky či nohy, alebo boli usmrtení aj odseknutím hlavy, píše perzský servis agentúry CHN, zameranej na podávanie informácií o iránskom kultúrnom dedičstve.
Kostry bez rúk, nôh a hláv sa našli na pohrebisku s rozlohou 350 hektárov, ležiacom 140 kilometrov severozápadne od mesta Rašt v provincii Gilán. Toto pohrebisko je jedným z najunikátnejších posmrtných rituálnych miest v celom Iráne a jeho vek sa odhaduje približne do čias okolo roku 1000 pred n.l.
"V časti pohrebiska sme našli niektoré kostry pochované s vojenskou výzbrojou, vrátane dýk a hrotov šípov. Niektoré časti ich tiel - napríklad hlavy, chodidlá a ruky - chýbali," hovorí vedúci výskumu Muhammad Rezá Chalatbárí.
"Kostry boli pochované v hroboch jednoduchej štruktúry, čím sa odlišujú od niektorých megalitických hrobov z tejto lokality. Bojovníci majú na mieste svojho posledného odpočinku aj menej predmetov či milodarov," dodáva iránsky archeológ.
Menší počet milodarov hovorí podľa vedca o tom, že pochovaní pochádzali z nižšej spoločenskej vrstvy, uzatvára agentúra CHN.
12 dem pel