![]() Vysokú návštevnosť mal aj hrad Červený Kameň. FOTO SME - JANA ČEVELOVÁ |
Ľudia chodili najmä na hrady a zámky, kde pre nich boli okrem tradičných výstav pripravené aj rôzne atrakcie, ako napríklad rytierske turnaje, nočné prehliadky či dobývanie hradného pokladu.
"Z návštevnosti počas letnej sezóny sme mali trochu obavy. Pred časom sa nám zrútila časť múru a ľudia volali, či hrad neuzavrieme a či majú vôbec chodiť. Turistov prišlo asi toľko, čo vlani, teda niekoľko desiatok tisíc," povedala Katarína Babičová, riaditeľka múzea v Trenčíne.
Najväčším lákadlom počas rokov boli rytierske súboje, zvedavci chceli vidieť, či sa nebúra aj ďalšie opevnenie. Babičová pripustila, že ešte pred niekoľkými rokmi prišlo na Trenčiansky hrad ročne viac než 100-tisíc ľudí. Dobré časy sa tak skoro nezopakujú, pretože vstupom Slovenska do únie muselo byť zjednotené vstupné pre domácich a zahraničných turistov. Návštevníci musia teraz zaplatiť 80 korún, čo je pre domácich za prehliadku o 20 korún viac, než boli zvyknutí.
Na Spišský hrad sa tento rok do konca augusta prišlo pozrieť takmer 145-tisíc ľudí, čo je v porovnaní s minulým rokom asi o štyritisíc menej. Napriek tomu pracovníci na hrade o nespokojnosti nehovoria, úbytok návštevníkov považujú len za mierny. Turistom sa páčil najmä festival historického šermu, nočné prehliadky alebo dobývanie hradného pokladu.
Spokojnosť zavládla na Bojnickom zámku. Od mája do septembra sa prišlo pozrieť viac ako 205-tisíc ľudí, čo bolo približne o sedemtisíc viac ako minulý rok. Bojnický zámok je už niekoľko rokov známy festivalom duchov a strašidiel, tento rok zaujala aj výstava o španielskom umení.
Okrem domácich návštevníkov hrady a zámky lákajú najmä turistov z Čiech, Maďarska, Nemecka, Rakúska či Holandska. Núdza však nebola ani o exotickejšie návštevy z Brazílie či Austrálie. (čtk)