BRATISLAVA 11. októbra (SITA) - Jednotné európske tiesňové číslo 112 v praxi nefunguje tak, ako by malo. Upozornila na to dnes Európska komisia (EK) na konferencii v Bruseli. Zároveň vyzvala členské štáty, aby zlepšili odozvu na volania na číslo 112. Ako agentúru SITA informoval Branislav Slyško, poverený vedením Reprezentácie EK v SR, na tiesňové číslo 112 sa dá zavolať z akejkoľvek pevnej linky alebo mobilného telefónu vo všetkých štátoch EÚ. Komisia však zistila, že niektoré krajiny nemajú dosť pracovníkov, ktorí zvládnu požadovaný počet jazykov. V iných sa vhodná technológia na geografické zisťovanie volajúcich z mobilných telefónov ešte nezaviedla, v mnohých krajinách ľudia jednoducho nevedia, že takáto služba existuje, tlmočí pripomienky EK Slyško. "Členské štáty súrne potrebujú investovať ďalšie prostriedky na vyriešenie jazykových a logistických problémov a potom lepšie informovať občanov o tomto čísle," uviedol Slyško.
Číslo 112 bolo pôvodne zavedené pre ľudí cestujúcich do zahraničia, ktorým stačilo zapamätať si iba jedno číslo v prípade núdze. EK pripomína, že v súčasnosti narastá počet medzinárodných služobných ciest i rodín dovolenkujúcich v zahraničí.
Dnešná konferencia, ktorá je prvá svojho druhu, má spojiť správne orgány zo všetkých členských štátov, ktoré sú zodpovedné za elektronickú komunikáciu a civilnú ochranu. Komisia dnes navrhne vytvoriť odbornú skupinu delegátov z príslušných verejných orgánov, aby hľadali spôsoby, ako odstrániť nedostatky, ako pomôcť pri zvyšovaní jazykových schopností v centrách tiesňového volania či pri zriaďovaní integrovaných centier. Mnoho centier podľa EK potrebuje modernizáciu vybavenia, aby mohli prijímať a reagovať na „automatické“ núdzové volania (eCalls). Tie by mali onedlho uskutočňovať autá v prípade nehody, aj keď bude vodič v bezvedomí. Systémy eCall môžu nahlásiť tiesňovej službe, kde sa presne vodič nachádza. "Keby sa všetky autá v Európe vybavili technológiou eCall, mohlo by to znížiť čas reakcie na tiesňové volanie až o 50 percent vo vidieckych oblastiach a v mestských oblastiach až o 40 percent, čím by sa za rok zachránilo 2 500 životov," informoval Slyško.