Voda na Dunaji včera stúpla asi o pol metra a zaplavila takmer celú zadnú časť havarovanej rumunskej lode. Rumunskí turisti, ktorí sa včera vrátili domov, pred odchodom položili kvety k vraku lode. FOTO SME - JANA BEŇOVÁ |
nia, ktorí boli na lodi, sa domov vrátili už v predchádzajúcich dňoch.
Pred odchodom položili kvety k vraku lode, na ktorej zhorela 49-ročná speváčka Doina Marinuc. Rumuni potom na ulici poďakovali obyvateľom Sapu za to, že im pomohli dostať sa z horiacej lode a darovali im stravu či šatstvo. "Bolo to dojímavé, išli mi do očí slzy," povedal dôchodca Štefan Illéš.
Voda na Dunaji včera stúpla asi o pol metra a zaplavila takmer celú zadnú časť lode. Pracovníci Povodia Dunaja ju oceľovými lanami upevňovali k porastom na brehu, aby neodplávala. Využili pri tom aj potápačov.
Práce celý čas pozoroval agent lodnej spoločnosti z rumunského Giurgiu Raileapili Gheorgohi. "Prvú obhliadku už urobila poisťovacia spoločnosť z Rumunska, čakám ešte na poisťovákov z gréckych Atén. Oltenita je poistená na 1,2 milióna dolárov a naša spoločnosť chce získať tieto peniaze," povedal.
Ak ich rumunská lodná spoločnosť získa, odstraňovanie vraku už nebude jej problémom. Musí sa oň postarať poisťovacia firma. Pripustil, že to môže trvať týždne i mesiace. Najlacnejšia likvidácia vraku je jeho zošrotovanie.
Zástupca rumunského majiteľa lode nevie povedať, aká stará bola Oltenita. Podľa názoru hasičov vyše tridsaťročná. Navyše nedoniesol o nej ani žiadnu dokumentáciu, čo sťažuje zisťovanie príčiny požiaru. Niektorí odhadujú, že ide o skrat na elektrickom vedení. Podľa operačného dôstojníka Hasičského záchranného zboru v Dunajskej Strede Juraja Andrejkoviča na lodi nefungovali hasičské zariadenia.
Raileapili Gheorgohi povedal, že jeho spoločnosť má ešte štyri osobné lode a desiatky nákladných. Zamestnanci Oltenity neprídu o zamestnanie a dostanú prácu na iných plavidlách.
Na vrak sa do Sapu chodia pozerať desiatky turistov. (bej)