Šintoistická brána Torí počas odlivu. FOTO - AUTORKA
Vápencový ostrov, dlhý deväť a široký šesť kilometrov, bol uctievaný od dávnych čias a považuje sa za obrovskú prírodnú botanickú záhradu, kde od hlbín oceánu až po končiare vrchov žije všetko živé v harmónii. Presne tak, ako to je v celom Japonsku. Na spoznanie ostrova s množstvom chrámov, pagod, múzeí i akváriom vám bude stačiť celý deň.
Svätyňa Itsukušima
Najznámejšia stavba ostrova - šintoistická svätyňa Itsukušima, ktorá je od decembra 1996 zaradená na zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, sa nachádza asi 10 minút chôdze od prístavu a vedie k nej úzka ulička. Z jednej strany ju lemuje voda Hirošimského zálivu a z ľavej typické japonské reštaurácie - ryjokany i obchodíky so suvenírmi. Svätyňa s jedinečnou architektúrou, ktorú postavili na počesť troch dcér boha búrky, stojí nad vodou, na drevených pilieroch a v čase prílivu sa zdá, že pláva na vode.
Jej základným stavebným materiálom je drevo, a tak počas niekoľkých storočí prešla viacerými menšími úpravami. Až do leta 2004 mohli návštevníci ostrova obdivovať jej zaujímavú konštrukciu z roku 1168. V lete minulého roku totiž chrám úplne zničil tajfún, ale dnes už na rovnakom mieste stojí novopostavený chrám, ktorý je vernou kópiou toho pôvodného.
Asi 200 metrov pred hlavným chrámom svätyne, priamo v oceáne, stojí veľká oranžová brána z gáforového dreva - Torí. Stotridsaťročná brána je vysoká 16, široká desať metrov a je neodmysliteľným symbolom Mijadžimy. Počas prílivu možno vidieť, ako lode i s turistami plávajú priamo pod ňou k brehu ostrova.
Sála tisícich rohoží
Zaujímavým objektom je aj chrám Sendžokaku, nazývaný aj Sála tisícich rohoží. Jeho základy postavili počas vlády Tojotomiho Hidejošiho v roku 1587. Objekt slúžil aj ako veľká budhistická knižnica. Na dlážku chrámu sa zmestí neskutočných 857 kusov, na dotyk veľmi príjemných japonských rohoží - tatami, ktoré majú rozmer 180 x 90 centimetrov.
Ani tu, samozrejme, nechýba vysoká päťposchodová pagoda s prvkami japonského aj čínskeho štýlu. Je 28 metrov vysoká, jej vnútro je navrhnuté výlučne v čínskom štýle a je zdobená rezbami draka i nebeských vtákov. Oporné piliere pagody sú natreté červenou a strop zlatou farbou. Po jej stenách sú kresby nielen Budhu, ale i iných uctievaných božstiev.
Niekoľko desiatok schodov vedúcich k významnému komplexu chrámov svätyne Dajšoin lemujú po obidvoch stranách malé sochy Budhu. Na zábradlí uprostred schodov sú zavesené kovové valčeky s modlitbami. Je tu množstvo kamenných lámp i sošiek Budhu rôznych veľkostí, zaujímavý je aj oblúkový most nad jazerom s množstvom vodných kvetín či dvojmetrová socha ležiaceho Budhu - celá zo zlata.
Ostrov divokých opíc
Pôvabný ostrov je domovom aj pre divoké opice. Za tými však musia turisti na jeden z troch vrchov ostrova, na vrch Misen. Na jeho vrchol sa možno vyviezť lanovkou, je tu aj observatórium. Počas jasných dní s nízkou vlhkosťou je z neho nádherný výhľad na Tiché more, desiatky malých neobývaných ostrovčekov, rozsiahle chovné stanice ustríc aj na pobrežie ostrova Honšú.
Na ostrove žijú aj krotké jelene, ktoré návštevníkov sprevádzajú už od vystúpenia z lode. Žije ich tu niekoľko desiatok a priam vtieravým dobiedzaním si vyžadujú pochúťku, ktorú im môžete kúpiť v stánkoch za 200 jenov. Neodmietnu však ani zelenú zmrzlinu, ktorú vyrábajú zo zeleného čaju.
Park Momidžidani
Rozsiahly park Momidžidani s prastarými stromami ponúka nezabudnuteľnú scenériu v každom ročnom období. Rozprestiera sa v spodnej časti vrchu Misen. Jar a skoré leto sa nesie v parku vo farbách kvitnúcich čerešní a nádherne sviežej zelene, jeseň zase očarí červenými i zlatými listami javorov - momidži.
Akvárium na Mijadžime je najväčším v západnom Japonsku. Žije tu okolo 350 druhov vodných živočíchov z celého sveta - asi 13-tisíc kusov zvierat. Nájdete tu aj vzácne bielo-čierne delfíny i vydry.
Festivaly
Ostrov žije počas roka aj mnohými veľkolepými festivalmi. K najznámejším patrí festival ustríc - Kaki matcuri. Ten sa koná každú druhú februárovú sobotu a miestna špecialita - pečené ustrice so sójovou omáčkou dostane počas festivalu každý návštevník zadarmo.
Počas tradičného letného festivalu Tamatorisaj desiatky mladých mužov v zálive medzi svätyňou Itsukušima a bránou Torí zápasia o vzácnu drevenú loptu. Tá visí z dreveného rámu konštrukcie postavenej priamo vo vodách oceánu a prináša víťazovi šťastie.
Májový festival Hana matcuri je veľkolepou oslavou Budhových narodenín, júnový Kangensaj je prehliadkou osvetlených lodí sprevádzaný tradičnou japonskou hudbou. Festival Hanabi matcuri je zase najväčším sviatkom ohňostroja v západnom Japonsku.
Pagoda a socha Budhu okolo chrámu Dajšoin.
Rekonštrukcia svätyne Itsukušima po tajfúne, ktorý ostrov zasiahol minulý rok.
Autor: GABRIELA BÚZKOVÁ