Lyžovačka na Donovaloch sa obvykle začína koncom novembra. V nasledujúcej sezóne sa lyžiari dostanú na svah komfortnejšou lanovkou. FOTO - ČTK
BANSKÁ BYSTRICA - Lyžiarské strediská na Slovensku sa pripravujú na zimnú sezónu a v ich plánoch nie je zdražovanie. Ceny pernamentiek a lístkov na vleky a lanovky pravdepodobne zostanú rovnaké ako v minulom roku. Prevádzkovatelia vlekov majú jedinú obavu - že kombinácia súčasných cien a vízovej povinnosti odradí lyžiarov z Ukrajiny a Ruska. Dúfajú však, že príde dosť domácich hostí, ktorých majú prilákať rozsiahle investície do vlekov, lanoviek a zasnežovacích zariadení.
Prepoja Chopok a Jasnú
Zimné centrá, ktoré investovali do rozvoja a zlepšenia komfortu, rozložili krytie splácania investícií, takže sa v tomto roku nepremietnu do cien lístkov na vleky. Najvyššie investície sa v tomto roku objavili v zimnom stredisku na Donovaloch. Braňo Veľký z donovalského Ski centra tvrdí, že 300 miliónov korún je najväčšia tohtoročná investícia na celom Slovensku. Do Parku Snow pribudne nová kombinovaná lanovka, rozšíria zjazdovky a zlepšia osvetlenie svahov. Momentálna prepravná kapacita strediska 14 100 ľudí za hodinu s pribúdajúcimi investíciami stále rastie. "Približne 130 miliónov sme dali do novej lanovej dráhy. Je to tzv. Telemix, lanovka, kde sa striedajú šesťsedačky s osemmiestnymi kabínkami. Ceny rozhodne nestúpnu, skôr sa bude dať ušetriť na rodinných zľavách," hovorí Veľký.
Najväčšie slovenské lyžiarske stredisko na Chopku sa pripravuje na radikálnu zmenu. Vedenie spoločnosti Jasná Nízke Tatry chce prepojiť severnú a južnú stranu Chopka. Podľa našich informácií je výstavba vleku za približne 20 miliónov korún zatiaľ iba provizórnym riešením. Definitívne komfortné riešenie, ktoré by malo spĺňať európske štandardy, bude stáť niekoľko stomiliónov korún. Riaditeľ Richard Ortutay potvrdil, že ani v päťhviezdičkovom zimnom stredisku neplánujú zvýšiť ceny lístkov na vleky.
Nové lanovky a trate by mali pribudnúť aj v Tatranskej Lomnici. J&T a Tatranské lanové dráhy chcú v najbližších rokoch preinvestovať v Tatrách okolo dve miliardy korún.
Martinské hole v problémoch
Prevádzkovatelia lyžiarskeho centra Martinské Hole pri Martine majú problémy. Do konca zimy preinvestujú okolo 55 miliónov korún do ubytovacích kapacít a infocentra, ale dnes ešte nevedia povedať, či vôbec budú fungovať. Momentálne sú na svahoch hôľ rozložené kopy dreva. "Je to ohrozené, neviem, či vôbec vleky pôjdu. Všetko záleží len na dohode. Nemá zmysel investovať, keď je situácia nejasná," obáva sa konateľ spoločnosti Martinské Hole Martin Gargulák. Ak sa situácia vyjasní, na Martinských Holiach plánujú investovať 60 miliónov do zasnežovania a pribudnúť by mala takmer dvojkilometrová nová lanovka.
Perspektívne a dravo rozvíjajúce sa stredisko Veľká Rača - Oščadnica (Kysuce) na poľsko-českom pomedzí takisto neplánuje zvyšovanie cien. Ťahákom by mala byť podľa riaditeľa Vladimíra Čukana stredoeurópska rarita - najväčšia 1700-metrová bobová dráha. "Trend návštevnosti je veľmi dobrý. Už teraz sú penzióny a chaty obsadené o 30 percent viac, ako v rovnakom období minulého roka. Väčšinou nás navštevujú zahraniční lyžiari," hovorí Čukan. V priebehu dvoch - troch rokov chcú v Oščadnici vybudovať nové nástupné centrum alpského typu a veľkokapacitnú 4,5 kilometrov dlhú lanovku s prestupnou stanicou. Zasnežovacie zariadenie, ktoré je už dnes najväčšie na Slovensku, by malo zvýšiť výkon o 100 litrov za sekundu.
V Skiparku Ružomberok v tomto roku do vlekov neinvestovali. V priebehu budúceho roka by tam mala pribudnúť nová zjazdovka a vlek, čo je investícia okolo 30 miliónov korún. Na nové sedačky sa pripravujú aj ďalšie strediská, ako Tále, Valča či Mýto pod Ďumbierom. Stavba jedného kilometra sedačkovej lanovky vychádza na približne 40 miliónov korún.