Londýn 3. októbra (TASR) Výskumníci z britskej Kráľovskej botanickej záhrady v mestečku Kew v grófstve Surrey objavili v Kamerune viac ako 200 doteraz neznámychdruhov rastlín. Sú medzi nimi orchideje, príbuzný druh figy a dokonca nové druhy kávovníka. V záujme ochrany tejto vzácnej flóry sa okamžite zriadili ochranné zóny.
Podľa vedcov je v regióne pri Kupe-Bakossi, ležiacom asi 100 kilometrov severne od mesta Douala, jedna z najväčších biodiverzít v tropickej Afrike. Organizácie ako Cameroon National Herbarium, Conservation and Research for Endangered Species (CRES) a Darwin Initiative tam skúmajú rastliny už viac ako desať rokov.
Od roku 1995 objavili vedci 2440 druhov rastlín, z toho je nový každý desiaty. Najmenším druhom je Macropodiella pellucida, ktorá sa zmestí na ľudský necht. Naopak novoobjavené stromy dosahujú výšku 45 metrov a viac. O kráse niektorých zo 187 druoh orchideí ani netreba hovoriť.
V regióne Kupe-Bakossi ležia vyhasnuté sopky Mwanenguba a Edib, medzi nimi sa rozprestierajú trávnaté porasty a jedny z najvlhších afrických lesov. Tamojšie skalné útvary, ktoré ako ostrovy vyčnievajú z hustého pralesa (preto ich aj nazývajú Ostrovné hory), inšpirovali Arthura Conana Doyla k napísaniu slávneho románu Stratený svet.
Negatívnou skutočnosťou je, že vyše 200 rastlinným druhom v regióne Kupe-Bakossi hrozí vyhynutie. Ohrozujú ich monokultúry banánovníkov a kaučukovníkov. "Monokultúry sú najväčšou hrozbou pre pôdy v trópoch," vysvetľuje James Leary z Department of Tropical Plant and Soil Systems na University of Hawaii. Tropické pôdy sa síce môžu obrábať celý rok, ale sú viac vystavené erózii. K tomu sa pridáva používanie umelých hnojív a pesticídov.