SME

Môžu byť Kubánci v ich postavení šťastní?

Na Kube môžete stráviť dva druhy dovolenky - plážovú a poznávaciu. Na plážovej vás charterový let vyhodí na jednom z letovísk a je na vás, či si doplatíte aj výlet na "ozajstnú" Kubu, alebo ostanete v turistickej rezervácii. Stálo ma dosť síl prehovoriť

Kubánske mäsiarstvo.

Na Kube môžete stráviť dva druhy dovolenky - plážovú a poznávaciu. Na plážovej vás charterový let vyhodí na jednom z letovísk a je na vás, či si doplatíte aj výlet na "ozajstnú" Kubu, alebo ostanete v turistickej rezervácii. Stálo ma dosť síl prehovoriť môjho Francúza, aby sme sa na Kubu vybrali. Nešli sme nakupovať tričká s Che Guevarom ani cigarety, či rum, išli sme sa pozrieť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kubánci

Výzorovo všelijakí, čierni, bieli, nízki, vysokí, tuční aj chudí. Rasizmus zjavne neexistuje a ľudia spolu vcelku dobre vychádzajú. Zmiešané čierno-biele páry sú úplne normálna vec. Komicky vyzerajú páry - malý biely, veľká čierna, ale na Kube je to úplne normálne a nikto sa nad tým nepozastavuje.

SkryťVypnúť reklamu

Čím ďalej od veľkých miest, tým boli ľudia prívetivejší a milší. V Havane a Santiagu sme mali vždy pocit, že nás chcú podviesť. Všetci naši domáci však boli maximálne milí, niekedy až príliš.

Kubánci sú ľudia ulice. Po večeroch vysedávajú na ulici v hojdacích kreslách a debatujú so susedmi alebo len s rodinou. Komunikujú spolu oveľa viac ako my. Umožňujú to aj takmer neexistujúce okná a dvere. Namiesto okien sú mreže alebo drevené žalúzie. S dverami je to podobné. V pohode môžete nakuknúť do školy či nemocnice.

Čierny trh funguje

V obchodoch nie je nič. Police zdobia naaranžované kilové vrecká s cukrom. Pred obchodmi stoja rady a vy sa pýtate, na čo vlastne, keď dnu nič nie je. V mäsiarstve visí v 35 °C horúčave jedno bravčové stehno, riadne premastené. Ľudia čakajú v rade na svoj prídel. Tí na konci majú smolu. Keď sa minie, nová dodávka tak skoro nebude.

SkryťVypnúť reklamu

Čierny trh zato funguje dokonale. Sedíte v bare a vidíte, že čašník vychádza von s dvoma fľašami Heinekenu. O chvíľu sa vráti a v tej istej igelitke ma namiesto fliaš tričko. Keď sa rozhodnete stravovať u vašich domácich, pýtajú sa vás už ráno, čo si dáte na večeru. Treba zohnať. Je jasné, že majú svojich dodávateľov. To, čo vám ponúkajú - ryby, langusty alebo mäso - v bežných obchodoch nevidíte.

Mladé Kubánky

Sú naozaj nádherné. Mladú ženy a tínedžerky, hlavne tie čokoládové, sú naozaj skvelé. Super postavy, usmievavé a nádherne chodia. S obľubou sa špacírujú okolo terás hotelov s nádejou, že si ich niektorý osamelý turista všimne a zavolá, aby mu robili spoločnosť. Netreba tajiť, všímajú si ich a pozývajú. Niekedy sa to skončí len pri poháriku alebo večeri, ale väčšinou to ide aj ďalej. Vidieť tučných obstarožných turistov s mladými dievčatami je úplne bežné. Tento fenomén však existuje aj v obrátenom garde. Staršie tučné Nemky s mladými učiteľmi salsy. Spokojnosť na obidvoch stranách.

SkryťVypnúť reklamu

Politika

Či sa ľudia bavia o politike medzi sebou, to neviem. S nami len niektorí. V Havane bolo cítiť, že hlavne mladí by sa radi zdekovali. Uvedomovali si chudobu a aj možnosti, ktoré existujú inde. Naopak, na vidieku boli ľudia spokojní s tým, čo mali

Pre problémy s benzínom vlastne nefunguje doprava, tým je pohyb obyvateľov po ostrove obmedzený, každý žije na tom svojom malom území. Vidiečania rozvíjajúci debatu o Fidelovi ho mali za hrdinu. "Muž s bradou" si poradí so všetkým a všetkými, najmä s Američanmi - teroristami.

Po večeroch sme rozvíjali teórie o tom, či môžu byt Kubánci v ich postavení šťastní. Podľa mňa môžu a mnohí z nich určite aj sú. Sladká nevedomosť.

jablonska.blog.sme.sk

Autor: IVANA JABLONSKÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 81 450
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 459
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 169
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 447
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 768
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 265
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 215
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 348
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Soňa Fröhlichová: Bazilej (Basel, Bâle) je pozoruhodné mesto, žijúce kultúrou, športom a tradíciami
  2. Soňa Fröhlichová: Bazilejský karneval trvá 72 hodín
  3. Iveta Bakitová: Fínsko - 5 dní v krajine tisícich jazier v zime
  4. Irena Šimuneková: Rozhľadňa pod Klenovou
  5. Blanka Ulaherová: Pokakalsapeter, veselý cintorín, plno kaktusov a hmyz na zožratie (Mexiko 2024/2)
  6. Martin Majzlan: Icefields Parkway – Najkrajšia cesta na svete
  7. Ladislav Kucharik: Thajsko Krabi Maya Bay
  8. Dada Vozáriková: Človek by nepovedal, aké krásne sú albánske hory
  1. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 667
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 571
  3. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 47 701
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 890
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 400
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 962
  7. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 11 302
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 737
  1. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  2. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  3. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  4. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  5. Tupou Ceruzou: Businessman
  6. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  7. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  8. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
SkryťZatvoriť reklamu