SME
Štvrtok, 11. august, 2022 | Meniny má Zuzana

Po Pieninách pešo, na bicykli aj po vode

V Pieninskom národnom parku možno ešte do konca októbra splavovať na plti Dunajec a navštíviť múzeum v Červenom Kláštore. Oblasť s bohatou históriou, zaujímavým folklórom a architektúrou, krásnymi prírodnými scenériami a bohatou flórou a faunou je aj ...

FOTO AUTOR

V Pieninskom národnom parku možno ešte do konca októbra splavovať na plti Dunajec a navštíviť múzeum v Červenom Kláštore. Oblasť s bohatou históriou, zaujímavým folklórom a architektúrou, krásnymi prírodnými scenériami a bohatou flórou a faunou je aj na jeseň ideálnym miestom na turistiku i bicyklové výlety.

Pieninský národný park (PIENAP) sa nachádza v severnej časti Slovenska

pozdĺž štátnej hranice s Poľskou republikou, v kraji nazývanom Zamagurie. Na území parku sa nachádzajú národné prírodné rezervácie Prielom Dunajca, Prielom Lesnického potoka, Haligovské skaly a jaskyňa Aksamitka. Najzaujímavejšou riekou celého územia je Dunajec, ktorý si pomedzi skalné steny vymodeloval malebný kaňon s rozmanitými skalnými stenami, vežičkami a bradlami. Dominujúce postavenie majú skalné veže Tri koruny (982 metrov n. m.), ktoré sa nachádzajú na poľskom území. Okrem Dunajca je územie pretkané sieťou malých i väčších potokov a riečok. V obci Červený Kláštor sa nachádza národná kultúrna pamiatka - kartuziánsky kláštor zo začiatku 14. storočia. Typickú ľudovú architektúru nájdeme v obci Osturňa, ktorá bola v roku 1979 vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry.

Červený Kláštor

Obec Červený Kláštor leží na pravom brehu Dunajca. Založili ju osadníci nemeckého pôvodu, pozvaní v rokoch 1786 - 1788 na obrábanie pôdy. V obci sídli Správa Pieninského národného parku a turistické informačné centrum. Červený Kláštor je vlastne dlhou nábrežnou promenádou okolo Dunajca, na ktorom sa neustále plavia plte a kajaky. Rieka je pomerne široká a jej tok býva občas nebezpečný. Priamo v obci sa cez Dunajec dá dostať iba pri malom stave vody, ale plánuje sa výstavba lávky pre chodcov a cyklistov. Na poľskej strane je podobná rekreačná oblasť vrátane prístaviska pltí.

Kláštor za trest

Na dolnom konci obce je parkovisko, prístavisko pltí a kultúrna pamiatka Červený kláštor. Založil ho magister Kokoš z Brezovice, ktorý musel za zabitie Fridricha z Hrhova podľa rozsudku z roku 1307 založiť šesť kláštorov. S výstavbou Červeného kláštora začali kartuziáni v roku 1330. Prívlastok červený dostal podľa toho, že podstrešné rímsy kostola a kaplniek boli z neomietnutých červených tvárnic a na streche bola červená krytina. Kláštor bol vybudovaný na odľahlom mieste, lebo kartuziáni patrili k najprísnejším reholiam s asketickým spôsobom života. Po 2. svetovej vojne prevzal kláštor štát a celý komplex bol v rokoch 1956 až 1974 zrekonštruovaný. Dnes je v ňom múzeum s historickými, etnografickými a liečiteľskými zbierkami z kláštora i Zamaguria. Ročne ho navštívi asi 50 000 ľudí. Vo dvore kláštora sa možno občerstviť a kúpiť si základné potraviny.

K legendárnym postavám Červeného kláštora patrí fráter Cyprián - botanik, lekár a lekárnik, bylinkár, sklár i konštruktér lietajúcich strojov. Jeho lekáreň, ktorú viedol v rokoch 1754 - 1775, sa pokladá za najstaršiu v Uhorsku. Najkrajšou a najvýznamnejšou pamiatkou na frátra je zachovaný herbár s vyše 270 rastlinami, ktoré nazbieral v Pieninách a Belianskych Tatrách.

Farebná kópia herbára je súčasťou muzeálnej expozície kláštornej medicíny a farmaceutiky. Pred kláštorom sa nachádza chránený areál Pieninské lipy, kde je 18 cenných starých líp. Niektoré dosahujú v obvode okolo šesť metrov.

Prielom Dunajca

Pre turistov je veľmi atraktívnym miestom Prielom Dunajca, ktorý vymodelovala rieka v horninách. Prírodná rezervácia je zaujímavá mnohými chránenými rastlinami, zvláštnymi bralami a najmä riekou, ktorá sa kľukatí pomedzi skalné útvary. Lesy si na prevažnej časti územia zachovali pôvodný charakter. V rezervácii sa vyskytujú aj vzácne zvieratá, okrem iných piskor vrchovský, skaliar pestrý, murárik červenokrídly, bocian čierny, orol krikľavý, výr skalný či vydra riečna. Prielomom vedie turistický chodník, ktorý je zároveň náučnou trasou s desiatimi zastávkami. Pešo to trvá asi dve hodiny. Prielom možno obdivovať aj pri splave Dunajca na pltiach, čo patrí medzi miestne turistické atrakcie.

Po Dunajci na plti

Splavovanie Dunajca na plti je pokojné, aj keď Prielom vyzerá dramaticky. Splav možno začať na niekoľkých miestach od Spišskej Starej Vsi až po Červený Kláštor. Na pravom brehu rieky sú zriadené prístaviská, kde pltníci skladajú plte tradičným spôsobom. Každú plť tvorí päť samostatných drevených "člnkov", ktoré sa zviažu lanami. Na prednú časť sa pridáva niekoľko ihličnatých konárov, ktoré slúžia najmä ako ochrana proti rozstrekujúcej sa vode. Cestujúcich je maximálne pätnásť, sedia na drevených lavičkách a vpredu a vzadu stoja praví goralskí pltníci s dlhým dreveným drúčikom slúžiacim na riadenie plte. Dĺžka trasy plavby je v závislosti od miesta nástupu 8 až 10 kilometrov, čas závisí od výšky hladiny. Normálne sa hĺbka rieky pohybuje od 50 centimetrov do 12 metrov.

Počas plavby vám pltník porozpráva o histórii, tradíciách a prírodných krásach okolia. História "turistického" pltníctva na Dunajci sa začala asi pred 120 rokmi. Plte sa používali na prevoz návštevníkov medzi kúpeľmi Szmerdzonka (dnes Červený Kláštor) a Szcawnicou v Poľsku. Zaujímavo je riešený návrat pltí do prístavov. V minulosti ich pltníci ťahali proti prúdu peši, od roku 1913 sa plte vozili na koňoch po terajšej turistickej ceste. Dnes sa plte na konci plavby rozoberú a naložia na auto, ktoré ich dovezie späť do prístavu.

Čo ďalej?

Po vystúpení z plte máme niekoľko možností. Môžeme pokračovať k hraničnému priechodu, ktorý je pár metrov od rieky (ale iba pešo, na bicykli či invalidnom vozíku). Vedie do poľskej Szcawnice, kde je v okolí niekoľko členitých cyklotrás.

Ak si chceme prírodu okolo Dunajca vychutnať ešte raz, môžeme sa vrátiť proti prúdu rieky po peknom turistickom chodníku - cykloceste. Rýchlosť na turistických cyklotrasách v PIENAP je obmedzená na 15 km za hodinu. Ak nemáte bicykel, môžete si ho požičať v niektorej z požičovní.

Medzi najobľúbenejšie spôsoby návratu z Lesnice do Červeného Kláštora patrí peší výlet po turistickom chodníku, ktorý vedie tesne okolo Dunajca, často iba pár metrov nad hladinou rieky.

Ak návrat trochu odložíme, môžeme sa pešo alebo na voze s koňmi prepraviť až do dedinky Lesnica. Po ceste uvidíme nádherné skalné steny a krásnu prírodu. Pri chate Pieniny je autobusová zastávka a vybavenie na posedenie a opekanie.

Spiatočnú cestu okolo Dunajca zakončíme v kempingu pod majestátnym symbolom Pienin - Troma korunami. Päť vrcholových skalných veží, ktorých steny sú asi 100 metrov vysoké, vytvára na poľskej strane podobu koruny. Z najvyššej veže - Okrúhlej je krásny pohľad do strmín Prielomu Dunajca. Na vrchole je vyhliadková galéria pre 15 ľudí.

Na bicykli do Poľska

Keď si pozrieme všetky krásy na našej strane, prejdeme k susedom. K hraničnému priechodu Lysá Poľana sa môžeme dostať po kvalitnej asfaltovej ceste, ktorá vedie okolo rieky. Prejdeme okolo nového prístavu, potom cez osadu Majere a na rázcestí zabočíme doprava k hranici. Hneď za ňou uvidíme Czorsztynske jazero, ktoré vzniklo zaplavením údolia medzi dvoma hradmi. Po postavení priehrady možno regulovať výšku hladiny Dunajca. Po dokončení vodného diela tu vznikla navštevovaná rekreačná oblasť s turistickou infraštruktúrou a loďami. Z vrchu priehradného múru je krásny výhľad na uhorský hrad Niedzica, v ktorom je regionálne národopisné múzeum, a na zrúcaniny poľského hradu Czorsztyn.

Pre milovníkov cyklistiky je zážitkom aj zjazd od priehrady až takmer k colnici. Návrat za slnečného popoludnia a posedenie pred chatkou je naozaj príjemným ukončením pobytu v tomto kúte východného Slovenska.

Niekoľko rád

* V národnom parku PIENAP je zakázané pohybovať sa, stanovať a bivakovať mimo vyznačených turistických chodníkov a miest. Informácie o schodnosti turistických chodníkov poskytuje Správa PIENAP (052/4181 071).

* Splavy Dunajca sa začínajú 23. apríla a trvajú do 31. októbra. Začiatok plavby je v Spišskej Starej Vsi, koniec v prístavisku v Lesnici. Plavbu možno začať aj v Majeroch a Červenom Kláštore. Cena záleží od dĺžky plavby (dospelí asi 250 korún, deti do 10 rokov asi 100 korún).

* Múzeum Červený kláštor - od 1. októbra (oddnes) do 31. októbra je otvorené v pondelok až nedeľu od 9. do 16. h. Posledný vstup je o 15.15 h. Od 1. novembra do 31. decembra bude otvorené len pre vopred ohlásené návštevy (052/4322422, muzeum@sl.sinet.sk ). Vstupné: dospelí 50 korún, od 6 do 19 rokov 25 korún, vysokoškoláci 35 korún, deti do 6 rokov majú vstup zdarma.

* Ubytovanie: V obci Červený kláštor sú dva hotely, je tam aj chatková osada a niekoľko penziónov. Ďalšie možnosti sú v Lesnici a v okolitých osadách. V teplom počasí sa možno ubytovať v kempingu a stanovom tábore v Červenom Kláštore, ktorý leží na brehu Dunajca.

Najmä v letnej sezóne je premávka na Dunajci rušná. Vidieť tu vodácke výpravy, skupinky na kajakoch i plte.

Kultúrna pamiatka Červený kláštor. Dnes je v ňom múzeum s historickými, etnografickými a liečiteľskými zbierkami .

Pohoda na poľskej strane. Z priehradného múru nad vodným dielom je pekný výhľad na hrad Niedzica.

Pltníci prevážajúci turistov po Dunajci skladajú plte tradičným spôsobom. Každá pozostáva z piatich samostatných drevených člnkov, ktoré sa zviažu lanami.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

 1. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 2. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 3. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 4. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
 5. Prehľad a automatizácia
 6. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 7. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete
 8. Kde u nás kúpite domácke potraviny
 1. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 2. Z vývoja paliva pre Formulu 1 ťažia aj bežní vodiči
 3. Trenčín potrebuje nový impulz!
 4. Shell: So znižovaním emisií to myslíme vážne
 5. Sezóna slovenského ovocia je v plnom prúde
 6. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 7. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 8. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
 1. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 13 577
 2. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 11 272
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 9 026
 4. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur 7 478
 5. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 5 814
 6. Kde u nás kúpite domácke potraviny 3 983
 7. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 3 899
 8. Miliónová autorka Táňa K. Vasilková: Po úspechu som netúžila 2 494
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Erika Kladna: Australský outback
 2. Vladimír Benčík: Malta 1/3 – návšteva u „hadích kňazov“ s dlhými lebkami
 3. Blanka Ulaherová: Konečne opäť Bosna
 4. Martin Majzlan: Skaza a tragédia Aralského jazera
 5. Aleš Tvrdý: Vlakom po Európe
 6. Ján Komrska: Hora Harvard, Kolorádo
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 44. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 2/3 - Skaza lode Karluk, 1913 - 1914
 8. Monika Kusendová: Bežky-pešky po Chorvátsku: Od Cresu, cez Krk, Rab až do Národného parku Velebit
 1. Věra Tepličková: A to je koniec, vážení! Čaká nás už len zima, hlad a beznádej... Ak nezasiahne Matovič... 129 118
 2. Martin Sústrik: Korupcia v ruskej armáde 13 502
 3. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 11 736
 4. Ján Šeďo: Očovčania majú do zajtra hladovku, obchod "stráži" medveď ! 10 392
 5. Post Bellum SK: Dovolenka v Juhoslávii ako príležitosť na emigráciu 8 396
 6. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu. 5 182
 7. Jozef Drahovský: Priechod na druhý svet je v Bratislave 4 474
 8. Ingrid Tkáčiková: Poslanec Kuriak, ďakujem, že viem to, čo na Slovensku nechcem 3 347
 1. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 3. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 4. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 5. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 6. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
 7. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 8. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala
SkryťZatvoriť reklamu