Najneskôr do roku 2008 by sa návštevníci Trenčianskeho hradu mali môcť na hrad dostať pohodlným výťahom. V týchto dňoch sa začína proces pripomienkovania jednotlivých trás výťahu verejnosťou. ILUSTRAČNÉ FOTO - MESTSKÝ ÚRAD |
TRENČÍN - V Trenčíne sa v týchto dňoch rozbieha proces pripomienkovania zámeru mesta vybudovať na stredoveký Trenčiansky hrad výťah. Verejnosť môže zámer sprístupnenia Trenčianskeho hradu a lesoparku Brezina pripomienkovať od tohto týždňa až do konca októbra. Pripomienky bude posudzovať ministerstvo životného prostredia podľa zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie.
Trenčiansky hrad je v súčasnosti prístupný iba pešo troma strmými uličkami z centrálneho Mierového námestia. Takýto prístup podľa radných komplikuje dopravu na hrad a do lesoparku Brezina najmä starším a imobilným ľuďom, deťom a zahraničným turistom uprednostňujúcim komfortnejší spôsob dopravy. Mesto preto už v minulom roku dalo vypracovať štúdiu, v ktorej architekti navrhli dve riešenia trasy výťahu. Oba varianty sa odlišujú nástupnou i výstupnou stanicou i dĺžkou trasy. Podľa variantu I. by výťah mal vychádzať z pešej zóny v priestore bývalého letného kina v átriu za mestským úradom, ústiť by mal v Čerešňovom sade nad hradom. Dráha výťahu by tak merala 213 metrov, jedna jazda by trvala takmer 170 sekúnd a 16-miestný výťah by tak za hodinu mohol jednosmerne prepraviť až 172 osôb. Nástupná stanica náročnejšieho variantu II. by mala stáť na Hviezdoslavovej ulici za sochou Ľudovíta Štúra a výťah by mal pokračovať cez lesopark Brezina a Čerešňový sad až k zadnej časti hradieb - takzvanej mlynskej veži. Trasa tohto variantu by bola dlhá 300 metrov, jazda by trvala 209 sekúnd a výťah by prepravil 130 osôb. Oba varianty budú mať dosah na scenériu krajiny, keďže si vyžiadajú vyrúbanie štvormetrového pásu stromov, ktorý bude viditeľný už z diaľky.
Krajský pamiatkový úrad v Trenčíne zatiaľ súhlasil iba s variantom I. Obe navrhované riešenia totiž zasahujú do významnej archeologickej lokality v Čerešňovom sade, kde boli v minulosti odhalené pozostatky ranostredovekého sídliska. Variant II. by si však podľa pamiatkarov vyžiadal oveľa väčší zásah do archeologickej lokality. "S variantom I. sme súhlasili, podmienili sme ho však dokončením archeologického výskumu," povedala riaditeľka Krajského pamiatkového úradu v Trenčíne Eva Gazdíková.