FOTO - ARCHÍV |
ca.
Skvosty približujú pozoruhodné zbierkové predmety z 13 maďarských, českých a slovenských múzeí, ktoré doposiaľ komplexne na Slovensku nevystavovali. Pochádzajú zo 16. až 19. storočia, z obdobia rozkvetu baníckeho mesta. Vďaka ťažbe a spracovaniu drahých kovov, najmä zlata a striebra prežívalo od stredoveku zlaté obdobie a bolo dôležitým európskym mestom.
Habsburgovci podporovali v ňom rozvoj baníctva, rakúska cisárovná Mária Terézia na základe praktickej výučby v banskoštiavnickom rudnom revíri v roku 1762 založila Banícku akadémiu, ktorá šírila vyše 150 rokov slávu mesta za hranicami. Návštevník sa zoznámi s históriou Štiavnice, zhliadne mestské veduty - meniaci sa obraz mesta. Expozíciu tvorí asi 260 veľmi vzácnych exponátov, napríklad banícke insígnie mesta z roku 1538, renesančné kanvice s baníckymi motívmi zo 16. storočia, omšové kalichy či banícke cibóriá. Prvý raz sa prezentujú modely baní, takzvané handsteiny z čias cisárskych návštev, ktoré sa na Slovensku s výnimkou jediných na tejto výstave z kremnického Múzea mincí a medailí nezachovali. Okrem toho sú vystavené minerály zlata a striebra, ametysty, banskotechnické prístroje, medaily s baníckou tematikou alebo obrazy baníckych patrónov sv. Klimenta a sv. Barbory a banícke hlinené fajky, takzvané štiavničky.
Výstava v Starom zámku prezentuje mnohé zaujímavosti zo života Maríny Pischlovej, múzy Andreja Sládkoviča, bez ktorej by nikdy nevznikla jedna z najkrajších slovenských ľúbostných básní. Vystavené sú jej fotografie, osobná korešpondencia, Encyklopédia a výkresy, svadobné rúcho, či korešpondencia Andreja Sládkoviča. Nechýbajú ani predmety viažuce sa k obchodníckej a remeselníckej produkcii manžela Maríny Juraja Gerzsoa.
(tasr)