ILUSTRAČNÉ FOTO - JÁN KROŠLÁK |
Umiestnené bude v podkroví budovy Soľného a medeného úradu, v ktorej je už dnes Národopisné múzeum. Lákadlom bude replika koliby, postavená tak, aby návštevníci videli aj jej vnútorné vybavenie. Bude to pravdepodobne jediná koliba, ku ktorej netreba šliapať strmými chodníkmi v stráni, ale po schodoch do podkrovia.
Podkrovie budovy Soľného a medeného úradu bolo pôvodne prázdne. Vďaka novej expozícii múzeum investovalo nielen do novej strešnej krytiny či malých vikierov, ale i do obnovy pôvodných komínov. Podkroviu chýba ústredné kúrenie, teplo zabezpečujú dve pece, ktorých plamene sa postarajú aj o romantickú atmosféru. Okrem koliby múzeum ovčiarstva zaujme aj exponátmi, ktoré dokumentujú život a prácu na salaši. Ich kúpu financovalo Občianske združenie priateľov liptovskej dediny, ktoré získalo 750-tisíc korún v rámci podpory z ministerstva pôdohospodárstva.
"Za tieto peniaze nakupujeme predmety z celého Slovenska - plastiky, hudobné nástroje, úžitkové predmety, nádherné črpáky či umelecké prejavy, ktoré zobrazujú problematiku salašníctva. Expozícia sa tak nebude týkať len Liptova, ale bude mať nadregionálny charakter," sľubuje riaditeľka Liptovského múzea Iveta Zuskinová.
Zdôrazňuje však, že zbierky sa budú budovať postupne. Ako prvá sa predstaví kolekcia maľovaných salašov, ktorú Liptákom požičalo Banské múzeum v Banskej Štiavnici. Budovu Soľného a medeného úradu z roku 1725, v ktorom sú hrádocké expozície Liptovského múzea umiestnené, postupne rekonštruujú. Zatiaľ to vidno najmä v interiéri budovy. "Na vybudovanie sociálnej infraštruktúry Múzea horného Liptova sme požiadali o grant z fondov Európskej únie vo výške 20 miliónov korún. Zatiaľ sme odpoveď nedostali, ale veríme, že práve z týchto peňazí kompletne zrekonštruujeme budovu múzea a jej okolie," predpokladá Zuskinová.
Úspešnejší však boli v menšom projekte Ovčiarskeho múzea. Z fondov únie naň získali 50-tisíc eúr (takmer dva milióny korún), čo stačilo na necelé dve tretiny nákladov na novú expozíciu. Zvyšok predstavujú vlastné zdroje múzea. "Múzeum 15 rokov sídlilo v provizórnych podmienkach rodinného domu, ktorý nám poskytlo mesto. Pred dvomi rokmi sme kúpili nádhernú historickú budovu Soľného a medeného úradu, preto nám záleží, aby sme v ňom vybudovali atraktívne expozície, ktoré by prilákali množstvo návštevníkov," hovorí Zuskinová.
Doterajšia národopisná zbierka svojimi exponátmi dopĺňa to, čo chýba v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline. Tamojší skanzen stojí aj za ideou budovaného Ovčiarskeho múzea v Liptovskom Hrádku. "Viac ako desať rokov v skanzene v Pribyline robíme Ovčiarsku nedeľu, z ktorej sa stalo celoslovenské podujatie. Zapájame doň rôzne regióny a je to atraktívne a čo sa týka návštevnosti úspešné podujatie. To nám vnuklo myšlienku vybudovať expozíciu ovčiarstva aj v Liptovskom Hrádku," dodáva riaditeľka múzea.'
MILAN VELECKÝ