Stanford 26. septembra (TASR) Istý druh mravcov v amazonskom dažďovom pralese cielene likviduje chemickou látkou z vlastnej produkcie všetky druhy rastlín s výnimkou jedného. Týmto spôsobom upravuje okolie pre svoje šírenie. Podľa časopisu Nature to zistil tím Megan Fredericksonovej z Kalifornskej univerzity v Stanforde.
Záhadou regiónu Amazónie sú tzv. čertove záhrady. Rastú v nich monokultúry kríku Duroia hirsuta, ktoré sú v príkrom protiklade s rozmanitosťou druhov okolitého dažďového lesa.
Indiánske legendy hovoria, že čertove záhrady založil zlí lesní duchovia. Vedci však zistili, že skutočnými "záhradníkmi" sú mravce druhu Myrmelachista schumanni. Kolonizujú duté miesta kríku D. hirsuta a starajú sa o to, že v okolí ich mraveniska sa neuchytia žiadne iné rastliny. Zároveň podporujú šírenie svojej hostiteľskej rastliny a zabezpečujú rozširovanie kolónie.
Táto stratégia je veľmi úspešná. Vedci odhadujú, že najstaršia čertova záhrada v skúmanej oblasti má asi 800 rokov. Každá záhrada je osídlená a udržiavaná jedinou kolóniou, v ktorej môžu byť asi tri milióny robotníkov a 15.000 kráľovien.
Záhadu vyriešili vedci po tom, čo zasadili po dva výhonky bežného amazonského cédra (Cedrela odorata) do existujúcich čertových záhrad. Z niektorých záhrad odstránili mravce M. schumanni, v ostatných im ponechali voľné pole pôsobnosti.
V druhom prípade mravce výhonky okamžite napádali a vstrekovali do nich svoj jed. Už po niekoľkých hodinách začalo odumierať listové tkanivo sadeníc a po niekoľkých dňoch zoschli všetky listy. Vedci tak prvýkrát pozorovali, že jedovaté mravce používajú svoj jed ako pesticíd.