Siotis sa však obáva o budúcnosť remeselníckej tradície.
Je jediným laikom vyrábajúcim sviečky. Každý rok ich vyrobí 20 ton s jedinou pomocníčkou - svojou manželkou Vasiliki.
Pätnásť ton vyrába pre farské úrady, z toho desať ton pre Tinos, tri tony pre Syros, čo je ekonomická metropola Kyklád, a dve tony pre turistov najnavštevovanejšieho ostrova Mykonos. Zvyšok, ktorý sa vyrába z včelieho vosku, často väčších rozmerov, sa predáva súkromným osobám.
Kostol Zvestovania Panny Márie, kam pútnici mieria, má vlastnú dielňu, odkiaľ ročne vyvezie 30 až 40 ton sviečok. Tretí ateliér vlastní kňaz, ktorý ich ročne vyrobí 15 ton.
"Najkrajšie sviečky sa robia z včelieho vosku, ktorý je vláčny a neláme sa," vysvetľuje Siotis. Spotrebuje ho 500 kilogramov ročne. Od nedávnej doby používa včelí vosk z Číny, ktorý stojí päť eur za jeden kilogram, zatiaľ čo grécky včelí vosk je raz taký drahý.
Každá farnosť spotrebuje ročne okolo 700 kilogramov sviečok. Pre pravoslávnych sa vyrábajú v bledokávovej farbe, v krémovo-bielej sú pre katolícku menšinu.
Siotisova dielňa zaberá dve priestranné miestnosti a stojí hneď za kostolom Zvestovania Panny Márie. Ten vlastní ikonu Panny Márie, ktorá sa považuje za zázrak. Objavili ju 30. januára 1823 vďaka vidinám mníšky Pelagie, ktorá potom bola blahoslavená.
Do kostola, ktorý sa týči nad prístavom, putujú veriaci celý rok a prinášajú Panne Márii dary, aby si zabezpečili jej priazeň. Svätej ikone sa prichádzajú pokloniť 15. augusta pri veľkej púti najmä Rómovia a etiópski Kopti žijúci v Grécku.
Všetky obrady si vyžadujú veľkú spotrebu sviečok, ktoré veriaci po pobozkaní ikony zapaľujú a kladú ich do veľkých dekoračných misiek.
Sviečky väčšinou celkom nevyhoria. V kostole Zvestovania Panny Márie chodí žena, ktorá zbiera sviečky a zháša ich v širokej nádobe s vodou. Potom ich dáva do veľkého vreca, ktorý skončí v dielni kostola na výrobu sviečok.
Siotis tak využíva aj recykláciu. "Keď zomriem, bude s remeslom koniec, moje deti nechcú o dielni a sviečkach ani počuť. Myslím, že sviečky sa budú stále viac vyrábať priemyselne. Jeden taký podnik už vznikol v Pireu," smutne dodáva. (čtk)