Je síce pravda, že v takmer osemdesiattisícovom hlavnom meste sídli viac ako dvesto bánk, no stále sa rozrastajúci Luxemburg je aj príťažlivou turistickou destináciou. V každom ročnom období cvakajú spúšte fotoaparátov, pretože pamätihodností je tu aj napriek prevahe nových, moderných budov, stále dosť.
I v každom počasí, pretože v Luxembursku panuje väčšinou také premenlivé, ako u nás v apríli. Chvíľu prší, chvíľu svieti slnko, potom sa zdvihne silný vietor a razom je o pár stupňov chladnejšie. Priemerná ročná teplota je 9 stupňov Celzia. Nie div, že v stánkoch so suvenírmi, vzorne propagujúcimi najmenšiu krajinu Európskej únie, predávajú i pršiplášte.
Asi najskvostnejšou stavbou je gotická katedrála Notre Dame. Jej pôvod siaha do 17. storočia. Nachádza sa v nej soška sv. Márie, patrónky mesta i celého veľkovojvodstva. V krypte sv. Petra sú uložené telesné pozostatky českého kráľa Jána Luxemburského. Neďaleko obdivujú turisti pozlátenú sochu Bohyne víťazstva. Tá dlhé roky symbolizovala obete, ktoré padli v prvej svetovej vojne.
Až Nemci ju počas okupácie násilím strhli z pylóna a odvliekli preč. Štyridsať rokov sa nevedelo, kde skončila. Kým ju náhodou neobjavili zakopanú na miestnom futbalovom ihrisku. Presne tam, kde začiatkom júna vyhrali slovenskí futbaloví reprezentanti v kvalifikácii majstrovstiev sveta nad domácim mužstvom 4:0.
Neprehliadnuteľnou dominantou mesta je stodva rokov starý most, ktorý spája centrum so štvrťou, kde stojí železničná i autobusová stanica. Je to vraj jeden z najväčších oblúkových mostov sveta. Postavili ho výhradne z kameňa.
Pravou turistickou atrakciou sú takzvané kazematy. Chodby bývalej pevnosti dlhé sedemnásť kilometrov vytesané v skalách slúžili v stredoveku na obranu pred dobyvateľmi. Dodnes sa zachovalo niekoľko otvorov, z ktorých mierili delá na postupujúce armády nepriateľov. Popri zopár kanónoch sa dnes trúsia zvedavci z celého sveta.
Viaceré strielne sú úmyselne zabetónované. Kvôli nepríjemnému prievanu. Nie všetky chodby sú prístupné verejnosti. Počas druhej svetovej vojny sa v nich obyvatelia Luxemburgu ukrývali pred nemeckými náletmi. Monumentálnym dojmom pôsobí súčasné vojvodské sídlo - Veľkovojvodský palác (Palais Grand-Ducal), ktorý v minulosti viackrát upravovali a rozširovali. V jeho interiéroch sa možno kochať iba so sprievodcom a výhradne v letných mesiacoch.
K zaujímavostiam mesta patrí i kostol sv. Jána Krstiteľa, ktorý je známy predovšetkým soškou čiernej madony.
Luxembursko je síce najmenšou, no zároveň najbohatšou európskou krajinou. Minimálna mzda sa pohybuje okolo 1500 eur, priemerná takmer raz toľko.
MIROSLAV BUKOV
FOTO SME - PAVOL MAJER
Kazematy sú dlhé sedemnásť kilometrov. |