
Zrub a gril v Amerike) FOTO -ARCHÍV
Táto cesta je sedem kilometrov dlhá a spája Rusko a Ameriku. Turistická cesta v okolí nemeckého Friedeburgu západne od Wilhelmshavenu, mesta s 10 000 obyvateľmi vo východnom Frízsku. A práve vo Friedeburgu sa volá severozápadná časť mesta Rusko a na severe je Amerika. Amerike a Rusku vládne 57-ročný Hilrich Reents, starosta Friedeburgu. A Reents, ktorý sa vo voľnej chvíli zaoberá históriou svojho mesta, tiež vie, ako k Amerike a k Rusku vo Friedeburgu došlo.
Pokiaľ ide o Rusko, tak sú podľa Reentsa dve vysvetlenia. Pred viac než sto rokmi žil na mieste dnešného Ruska roľník-samotár, ktorého pre spôsob života a izoláciu volali „Rus.“ Tam, kde sú dnes úhľadné domčeky obyvateľov Ruska, boli kedysi len močiare a rástlo tu husté krovie. Pôda v „Rusku“ bola neúrodná a poľnohospodári tu dosahovali tak nízke výnosy, že ich prirovnávali k výnosom v ďalekom cárskom Rusku.
Samozrejme, že i pôvod názvu „Amerika“ má historické opodstatnenie. V 19. storočí tu bola – rovnako ako v neďalekom Rusku – len neúrodná pôda, výnosy boli úbohé. Väčšina ležala ladom. A práve to dalo podnet k názvu „Ameriky.“ V tej dobe sa totiž vysťahovalo mnoho obyvateľov z východného Frízska do Spojených štátov, kde dostali pôdu, ktorú mali obrábať.
Dnes Friedeburg z názvov Rusko a Amerika ťaží. Turisti, ktorí prejdú túto sedemkilometrovú turistickú cestu, dostanú potvrdenie, že pešo putovali – z Ruska do Ameriky.
Zadarmo však vo Friedeburgu nič nedávajú. Ten, kto sa chce pochváliť, že došiel pešo z Ameriky do Ruska, musí zaplatiť dve eurá do mestskej pokladnice.
RUDOLF STRÖBINGER, Bonn