Bratislava 19. septembra (TASR) - Na Slovensku je 50 schválených soľných jaskýň poskytujúcich novú službu starostlivosti o ľudské telo. Ako relaxačné zariadenia ich posudzuje Úrad verejného zdravotníctva SR, ktorý pripravil metodické usmernenie na ich uvedenie do prevádzky.
"Najviac soľných jaskýň je v Bratislave, Košiciach a Banskej Bystrici," uviedol dnes pre TASR zástupca hlavného hygienika SR pre štátnu službu Otakar Fitz. Podľa neho najväčším problémom týchto jaskýň môže byť mikrobiologická čistota ovzdušia, ale keď prevádzkovatelia majú vhodné technologické zariadenie, je to dlhodobo vyriešené. Z vlastnej iniciatívy spomínaný úrad skúmal podmienky prevádzky a vykonal kontroly v piatich bratislavských soľných jaskyniach. "Všetky sú pekné a nezávadné," konštatoval Fitz.
Pri kontrole sa meria znečistenie ovzdušia, koncentrácia baktérií a plesní počas pobytu klientov v jaskyni, úroveň radiácie, teplotno-vlhkostná mikroklíma, odoberajú stery zo stien jaskyne a robia iné laboratórne skúšky. Ako vyplýva z protokolu o mikrobiologickom vyšetrení ovzdušia v bratislavskom stredisku Soľrelax, namerané hodnoty počtu baktérií v sterilnom i záťažovom prostredí jaskyne sú hlboko pod odporúčaným limitom, podobne aj v čakárni.
Regionálne úrady verejného zdravotníctva zatiaľ neschválili šesť soľných jaskýň v materských školách. "Došlo by k narušeniu pedagogického a výchovného procesu detí, ktoré musia popoludní spať a v soľnej jaskyni to nie je možné," dodal Fitz.