SME

Sardínia je zeleným rajom nielen pre bohatých

"Práve ste navštívili najkrajšie miesto na svete," uvítajú vás domáci na talianskom ostrove Sardínia. A nehovoria to s náznakom nepríjemnej nafúkanosti ani v afekte zveličovania. Sardínčania sú o neopakovateľnej príťažlivosti svojho domova úprimne presve

Dedinky ako Porto Cervo majú neopakovateľnú atmosféru, ktorou sa v mnohom nepodobajú zvyšku Talianska.


dčení.

Rovnako ako o fakte, že oni nie sú Taliani. Netreba sa ich pýtať, prečo si myslia, že sú iní, ako ich príbuzní - kontinentálci. Stačí len nejaký čas vnímať atmosféru tohto nádherného ostrova, ktorý sa naozaj zvyšku Talianska v mnohom vôbec nepodobá. Nenájdete tu monumentálnosť Ríma, chaotické mravčenie neapolského zálivu, neprístupnú noblesu Toskánska, ukričanosť pikantnej Kalábrie ani perfekcionizmus a megalomanstvo priemyselného severu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pobyt na recept

Pobyt tu by mal byť predpisovaný ako recept každému, komu vypovedali baterky, kto je intoxikovaný civilizačným ruchom. Prvé, s čím sa stretnete, je neopísateľný pokoj a typická vôňa ostrova. Nečakajte však bohom zabudnuté miesto, kde sa nadobro zastavil čas. Napokon, letecké spoločnosti spájajú kontinent s ostrovom aspoň päťkrát denne, a netrvá to ani hodinu a pol. A ak ste dobrodružnejšia povaha, môžete sa nalodiť na trajekt, a podľa toho, ako hlboko do peňaženky zalovíte, bude vaša plavba trvať od štyroch až do 20 hodín.

SkryťVypnúť reklamu

Zelený raj

Sardínia sa netvári, že nechce mať so zvyškom sveta nič spoločné. Iba sa tunajší rozhodli nepremeniť tento svojrázny kúsok zeleného raja na tuctové miesto masovej turistiky typu Rimini či Bibione s kulisami neútulných štandardizovaných hotelov s výhľadom na nekonečné záplavy ležadiel a slnečníkov. V tomto sa Sardínčania správajú trochu elitársky - povedali si, že otvoria náruč všetkým, ktorí hľadajú skutočný dovolenkový raj so všetkou autentickosťou, pokojom a komfortom. A ktorí sú ochotní za to aj zaplatiť. A tak tu ešte vždy nájdete poloprázdne, čisté pláže, originálne reštaurácie a bary, nedotknutú prírodu (aj vďaka tomu, že tu nie je skoro žiadny priemysel, žije sa tu takmer výlučne z turizmu a poľnohospodárstva).

Nielen pre bohatých

SkryťVypnúť reklamu

Nie je to len ostrov pre horných desaťtisíc, ako sa o Sardínii často zjednodušene tvrdí. Ale je pravda, že okrem cenovo prístupných miest tu nájdete ešte viac takých, kde sa môžete zahrať na poriadneho snoba a ocitnúť sa v priam rozprávkovom prepychu. Aspoň na jeden deň.

A ak sa vám zo všetkých značiek, luxusu a dokonalosti už krúti hlava, žiadny problém. Necelá hodinka jazdy autom vás od najluxusnejších talianskych pláží severovýchodu Sardínie zavedie do tajomne pôsobiaceho, takmer vyľudneného Stredozemia, plného divokej zelene, kde celé hodiny nezazriete žiadne domy ani ľudí.

Historické Cagliari

Milovníci histórie zasa nemôžu obísť juh ostrova s hlavným mestom Cagliari. Oficiálne stredisko Sardínie je príťažlivé tým, že jeho centrum je malé a kompaktné, takže všetky zaujímavosti si prezriete za necelú hodinku peši.

SkryťVypnúť reklamu

V starej štvrti, obohnanej stredovekými hradbami nájdete monumentálnu baštu Bastione San Remy, z ktorej vrcholu sa ponúka výhľad na mestský prístav, neďalekú románsku katedrálu z 13. storočia na Piazza Palazzo alebo zvyšky impozantného, no dnes trochu zanedbaného amfiteátra. To všetko môžete vidieť pokope, ak sa vydáte labyrintom úzkych uličiek až k vysokej citadele mesta. A ak vám histórie nestačilo, určite nevynechajte tunajšie archeologické múzeum ani výlet do blízkeho starovekého mestečka Nora s unikátnymi antickými vykopávkami.

Romantické Alghero

Cagliari so štvrťmiliónom obyvateľov je síce najväčším mestom, administratívnym centrom a "rozumom" ostrova, no jeho "srdcom", ktoré hlavné mesto prekonáva v kráse a romantike, je určite Alghero na severozápade Sardínie.

SkryťVypnúť reklamu

Tu vám zamotajú hlavu ešte viac, pretože ak Sardínčania o sebe vyhlasujú, že nie sú Taliani, Algherčania vám zasa budú tvrdiť, že oni nie sú Sardínčania. Dodnes veria, že sú potomkami Kataláncov, ktorí tu vládli v 14. storočí a zanechali zreteľnú stopu v architektúre a atmosfére mesta. A tak tu nájdete okrem taliančiny nápisy a názvy ulíc aj v katalánčine, s mnohými Algherčanmi sa dohovoríte po španielsky. Pozor, nepliesť si so starým jazykom sardo, ktorý sa kedysi používal na celom ostrove, no je na zreteľnom ústupe, podobne ako írčina u mladých Írov. Nie nadarmo sa Algheru hovorí aj "malá Barcelona".

Príťažlivú zmes kultúr miesta, kde sa magicky dopĺňajú kartágske ruiny so španielskou barokovou architektúrou a rímskym rukopisom, objavili aj anglickí turisti, ktorí tu v posledných rokoch vo veľkom skupujú domčeky a byty a svojou všadeprítomnosťou tak dodávajú Algheru ďalší kultúrny rozmer.

SkryťVypnúť reklamu

Tým najkrajším, čo môžete v Alghere zažiť, je pravdepodobne plavba pozdĺž pobrežia k mysu Capo Caccia, do úchvatnej Neptúnovej jaskyne, dlhej viac než dva kilometre, v ktorej sa prehliadka so sprievodcom koná každú hodinu. Stratiť hlavu môžete v Alghere však aj inými spôsobmi. O romantickej nočnej prechádzke po pobreží tunajší zvyknú hovoriť ako o veľmi riskantnom podniku. Vraj z toho nevyviaznete bez zlomeného srdca - a neuhasiteľnej túžby vracať sa sem znovu a znovu.

SAŠA TINKOVÁ

foto - ARCHÍV

Sardínia a velikáni

Sardínia priťahuje velikánov. V 18. storočí sa ju neúspešne pokúšal dobyť Napoleon, o čosi neskôr sa tu zastavil admirál Nelson. Údajne práve tu plánoval zjednotenie Talianska aj veľký Garibaldi, po čom v roku 1861 zaniklo Sardínske kráľovstvo.

SkryťVypnúť reklamu

O storočie neskôr vraj pozdvihol ekonomiku ostrova sám Mussolini, keď tu zaviedol viaceré poľnohospodárske reformy.

Pred polstoročím zakotvil na severovýchode ostrova rozprávkovo bohatý šejk Aga Khan, ktorý kopu skál premenil na najprepychovejšie pláže Talianska. (tin)

Špeciality

Byť na Sardínii a neochutnať z tunajšej kuchyne sa neodpúšťa.

Domáci vás určite presvedčia o tom, že najlepší ovčí syr - pecorino sardo - sa vyrába práve tu, vyberiete si z množstva darov mora - sépie, raky, chobotnice, ustrice, ktoré tu vedia pripravovať na všetky spôsoby.

Typický pre Sardíniu je tenučký, takmer papierový, ale mimoriadne chutný chlieb, z cestovín sa odporúčajú gnocchi so šafránom, medzi zákuskami vynikajú koláčiky s pomarančovou alebo citrónovou polevou. (tin)

SkryťVypnúť reklamu

Pláže na Sardínii nebývajú preplnené a nájdete tu aj romantické zákutia


Záhadné stavby nuraghi


Jednou z najtypickejších zaujímavostí Sardínie sú záhadné nuraghi - zvláštne kamenné stavby, roztrúsené po celom ostrove. Nuraghi pochádzajú ešte z 2. storočia pred Kristom a slúžili ako obranné pevnosti pre pôvodný sardínsky národ. Dnes ich tu nájdete asi sedemtisíc, najviac vo vnútrozemí ostrova.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 226
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 491
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 175
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 148
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 923
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 713
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 840
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 363
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Soňa Fröhlichová: Bazilej (Basel, Bâle) je pozoruhodné mesto, žijúce kultúrou, športom a tradíciami
  2. Soňa Fröhlichová: Bazilejský karneval trvá 72 hodín
  3. Iveta Bakitová: Fínsko - 5 dní v krajine tisícich jazier v zime
  4. Irena Šimuneková: Rozhľadňa pod Klenovou
  5. Blanka Ulaherová: Pokakalsapeter, veselý cintorín, plno kaktusov a hmyz na zožratie (Mexiko 2024/2)
  6. Martin Majzlan: Icefields Parkway – Najkrajšia cesta na svete
  7. Ladislav Kucharik: Thajsko Krabi Maya Bay
  8. Dada Vozáriková: Človek by nepovedal, aké krásne sú albánske hory
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 498
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 52 792
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 464
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 467
  5. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 25 695
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 876
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 293
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 16 463
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťZatvoriť reklamu