Tatranská lanovka začiatkom augusta. Pod nízkou návštevnosťou - ktorá však bola podľa hotelierov rovnako vysoká ako vlani - sa mohlo podpísať aj zlé počasie. V auguste, napríklad, aj nasnežilo. FOTO - ČTK
Turistov vo Vysokých Tatrách vidieť menej, turistické chodníky sú prázdne, reštaurácie poloprázdne, na lanovky sa nečaká, ale hotelieri tvrdia, že hostí majú dosť. Proti sebe tak stoja dva názory - jedni hovoria o výbornej sezóne, iní skoro o katastrofe.
"Prvýkrát som v strede sezóny zažil, že keď sme prišli k lanovke z Tatranskej Lomnice na Skalnaté Pleso, bez čakania sme kúpili lístky a sadli na lanovku. Pri pokladniach aj nástupe vždy bývali rady a parkovisko pred lanovkou plné, teraz bolo poloprázdne," hovorí turista, ktorý tak, ako každý rok, strávil v auguste týždeň v Tatrách.
Kým vlani šliapali hore na Popradské pleso v zástupe iných turistov, tento rok išli skoro sami.
Aj podľa skúseného horského vodcu Pavla Rajtára bola táto sezóna najhoršia za posledné roky, o polovicu horšia ako vlani. O viditeľne menšom počte ľudí hovorí aj šéf Správy TANAP-u Tomáš Vančura, ktorý to pripisuje aj zlému počasiu.
Údaje o počtoch sú iné
Hotelieri, ktorí platia za každého ubytovaného hosťa tzv. kúpeľný poplatok, však tvrdia niečo iné. Šéf Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry Peter Chudý hovorí, že mestský úrad vybral v júli a auguste na poplatkoch zhruba toľko ako vlani. Vlaňajší rok považovali Tatranci za jeden z najlepších.
Čísla hovoria, že vzrástol aj počet áut, ktoré zaparkovali na mestských platených parkoviskách. Rozhodujúci prevádzkovatelia lanoviek prepravili o 12 percent turistov viac, ale tržby majú nižšie, lebo aj vinou počasia išlo menej turistov na lanovky smerom na Skalnaté Pleso a Lomnický štít, viac pozemnou lanovkou na Hrebienok.
Viac prepravila aj električka
"Riaditeľ hotela Patria povedal, že mali viac hostí ako vlani, to isté hotel Permon, hotel Rysy," hovorí Chudý. Menej ľudí podľa neho prišlo do penziónov, lebo sa ubytovali v podhorí alebo v okolí Tatier, kde sú nižšie ceny. Väčšie hotely sa sústreďujú na autobusové skupiny z Nemecka, Maďarska, Južnej Kórey, Izraela, Anglicka, ktoré vyžadujú určitý štandard, napríklad bazény.
Hovorca Železničnej spoločnosti Miloš Čikovský naznačil, že aj Tatranská elektrická železnica prepravila viac ľudí ako vlani. Len v júli cestovalo ňou a "zubačkou" vyše 320-tisíc ľudí, kým vlani
295-tisíc. Zatiaľ nemá údaje z augusta, preto nevie vyčísliť, či celá sezóna bola lepšia, alebo horšia.
Viac práce ako vlani mali aj horskí záchranári. Ich šéf Jozef Janiga hovorí, že pribudlo aj úrazov.
Slabšie či lepšie?
Ľudia z podhoria podľa Vančuru tvrdia, že turistov je menej. "Za pekných dní boli Vysoké Tatry preplnené, ale celkovo sa mi zdá, že tohtoročná sezóna je slabšia." Myslí si, že veľa turistov sa premiestnilo na Liptov a Oravu.
Chudý naznačuje, že za zlého počasia mohli byť turisti v hoteloch alebo išli do okolia Tatier. Rajtár vraví, že tento rok bolo zlé počasie aj v Alpách, ale ľudí tam bolo dosť. "Podľa mňa tento rok rástol Poprad. Tam bolo plno, najmä veľa poľských klientov. Zlepšil to akvapark, je to perfektné, mesto žije. Začína mi pripomínať malý Innsbruck," hovorí.
Štátne lesy aj Správa TANAP-u každý rok robia sčítanie turistov. Marián Šturcel zo Štátnych lesov hovorí, že tento rok ich sčítavali 5. a 6. augusta, čo bol piatok a sobota. "V piatok bolo zlé počasie, spočítali sme 5424 ľudí, ktorí vstúpili do vysokohorského prostredia, v sobotu za lepšieho počasia 12 939 ľudí." Podľa neho je to menej ako vlani, ale len o pár percent. "Za veľmi dobrého počasia sú v posledných rokoch špičkové návštevy okolo 20 000 turistov vo vysokohorskom prostredí."
(rf)