Vo francúzskej štvrti sa niektorí jej obyvatelia rozhodli spraviť si pochod v rámci jedného z festivalov, ktorý sa mal začať v nedeľu. FOTO - SITA/AP
NEW ORLEANS - V predmestských oblastiach New Orleansu včera na niekoľko hodín otvorila polícia cesty a umožnila ľuďom, aby si vyzdvihli svoje veci.
V niektorých baroch v menej poškodenej Francúzskej štvrti majú otvorené, obnovujú elektrické spojenie. Život v tomto meste je ale stále predovšetkým o zachraňovaní ľudských životov.
Bush je na mieste
Záchranárom na člnoch sa konečne darí prenikať hlbšie do zaplavených štvrtí. Narážajú na mŕtvoly ľudí, ktorým sa nepodarilo uniknúť pred valiacou sa vodou, zúfalcov na strechách a zatopené autá tých, čo neodcestovali z mesta.
V Spojených štátoch včera platil dvojdenný smútok, ktorý ešte v nedeľu vyhlásil prezident George Bush. Zaplavené oblasti sú teraz Bushovou prioritou a spolu s kľúčovými ministrami navštevuje zničené južné štáty - Louisianu, Mississippi a Alabamu. Prišiel tam aj včera.
Nad Atlantickým oceánom sa v nedeľu začal formovať piaty hurikán v tejto sezóne, zatiaľ však nespôsobuje obavy. Pri pohybe nad teplou vodou sa jeho sila zvyšuje, odborníci dúfajú, že sa nad pevninu nedostane.
Vyveste zástavy!
Pobrežná hliadka, ktorá v New Orleanse prečesáva "strechu po streche", vyzvala ľudí v zaplavených domoch, aby vyvesili bielu alebo jasne zafarbenú látku, prípadne čokoľvek, čo by upútalo pozornosť.
Občas objavia odvážlivca, ktorý prežil a odmieta svoj zaplavený dom opustiť.
Najhoršie to vyzerá v deviatom obvode známom extrémnou chudobou, kde je hladina pokrytá desiatkami mŕtvol. Jedna sa nachádza na strome zrejme už od 30. augusta, keď sa pod náporom hurikánu pretrhli hrádze jazera. Muž sa asi snažil uniknúť desivému prívalu vôd.
Hliadka: Viac mŕtvych ako živých
"Videli sme viac mŕtvych než živých," hovorí Michael Lester po niekoľkohodinovej plavbe zaplavenými ulicami mesta. Úrady vydali prvú bilanciu identifikovaných obetí. Z New Orleansu ich zatiaľ hlásia len 59. Konečné číslo sa stále pohybuje len v odhadoch medzi tisícami, možno až desaťtisíckou.
Sem-tam záchranári narazia na živého človeka, ako v prípade Carla Robertsa (74). Starý muž ignoruje výzvy záchranárov, aby s nimi odišiel do bezpečia. Nereaguje ani na argumenty, že mu čoskoro dôjde jedlo, nebude mať čo piť a skazená voda okolo znamená smrteľné nebezpečenstvo.
"Aj tak raz musíme zomrieť," hovorí im Roberts rezignovane. A presviedča ich, že nič nepotrebuje. Na druhom poschodí svojho zaplaveného domu má predsa ešte suchú posteľ.
(mch, čtk, reuters)